Greqia blen 6 avionë luftarakë nga Franca, nxiten tensionet me Turqinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Greqia mori 6 avionët e parë luftarakë “Rafale” nga Franca, të blerë sipas një marrëveshjeje të mbrojtjes me Parisin.

Ky veprim ka nxitur më tej tensionet me rivalin historik të Athinës dhe partnerin e NATO-s, Turqinë.

Athina ka porositur gjithsej 24 avionë të prodhuar nga Dassault me një kosto prej më shumë se tre miliardë euro ndërsa kërkon të modernizojë forcat e saj të armatosura mes një mosmarrëveshjeje të gjatë me Turqinë mbi burimet energjetike në Mesdheun lindor.

Gjashtë avionët Rafale, të shoqëruar nga dy avionë luftarakë Mirage, kryen një provë përpara se të zbarkonin, në bazën ajrore Tanagra pranë Athinës.

“Ne jemi përsëri në një pozicion për të përmirësuar aftësitë tona mbrojtëse dhe ardhja e këtyre avionëve në një kohë rekord nënkupton angazhimin për të investuar vazhdimisht në kapacitetin parandalues të vendit, në respekt të plotë për pozicionin në të cilin ndodhemi”, u shpreh kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis.

Ai shtoi se marrëveshja me Francën po kontribuonte në strategjinë e Evropës për autonomi.

Parlamenti i Greqisë ratifikoi një pakt mbrojtës me Francën, një aleate e NATO-s, ku ata do t’i vinin në ndihmë njëri-tjetrit në rast të një kërcënimi të jashtëm.

Franca thotë se marrëveshja nuk ka qëllime ndaj një vendi të tretë, por  Greqia, që ruan krahun juglindor të Bashkimit Evropian, duhet të mbrohet.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...