Protesta e artistëve holandezë kundër masave anti-COVID kthen muzeun në parukeri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Artistët dhe punonjësit e muzeve protestuan në një mënyrë shumë të veçantë për të kundërshtuar masat strikte ndaj COVID-19, që nuk i lejojnë të ushtrojnë lirshëm aktivitetin e tyre.

Në ditë normale këtu do të kishte vepra artistike, piktura, statuja apo edhe koncerte por sot ka klientë të cilët presin flokët, rregullojnë thonjtë, bëjnë palestër apo joga. Sallat e koncerteve u shndërruan në qendra estetike të përkohshme. Por me një ndryshim; ke fatin të dëgjosh muzikë të luajtur nga një orkestër profesioniste.

Nuk jemi në një qendër estetike por jemi në ambientet e muzeut Van Gogh që ndodhet në Amsterdam.

“Ne po e organizojmë këtë për të theksuar sepse mendojmë se sektori i kulturës duhet të jetë i hapur. Muzetë në veçanti janë një vend shumë i sigurt për t’u vizituar. Ka shumë hapësirë, ajër të pastër. Thjesht nuk e kuptojmë pse jemi të mbyllur dhe një sallon bukurie është i hapur”, shprehet Emilie Gordenker drejtoreshë e muzeut ‘Van Gogh’.

50 vizitorë mirëpritën seancën e prerjes së flokëve. Ata mbanin maska dhe distancën, ndërsa në hyrje kontrolluan për certifikatat e COVID që tregonin nëse janë vaksinuar ose shëruar.

Muzetë e famshëm në të gjithë Holandën, nga Van Gogh në Amsterdam e deri te Frans Hals në Haarlem, hapën dyert e tyre duke rrezikuar të gjobiten.

Në një postim në Twitter, ministri i Kulturës shprehu mirëkuptim për protestën, por kërkoi kujdes.

Holanda lehtësoi disa masa fundjavën e kaluar, duke lejuar që palestrat, sallonet e bukurisë dhe dyqanet të rihapen. Por vendet kulturore u urdhëruan të qëndrojnë të mbyllura për publikun të paktën deri më 25 janar.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...