Rivalët akuzojnë Macron se po përdor Presidencën e BE për të mbledhur vota

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti francez Emmanuel Macron është zotuar se do ta bëjë Bashkimin Europian më të fortë gjatë 6-mujorit të mbajtjes së presidencës nga vendi i tij, por është akuzuar nga rivalët se po shfrytëzon këtë moment për të mbledhur vota për zgjedhjet e ardhshme.

Në një fjalim të gjatë të mbajtur para Parlamentit Evropian në Strasburg Macron ka detajuar prioritetet e presidencës 6 mujore të Francës, i përqendruar kryesisht në çështjet e klimës.

Por në Francë, këtë moment e lidhin me zgjedhjet e 10 prillit ku Macron pritet të garojë për një tjetër mandat.

Ligjvënësi francez, Yannick Jadot i cili do të jetë pjesë e garës presidenciale, e akuzoi Macron për inkoherencë, teksa i kujtoi se me gjithë fjalimin e bukur të mbajtur në PE, ai ka qenë për 5 vjet në pushtet gjatë të cilit do mbahet mend si presidenti i mungesë së aksioneve ndaj klimës.

Europarlmentari i ekstremit të djathtë, Jordan Bardella, anëtar i partisë së Marine Le Pen, gjithashtu kandidate për presidencën, tha se Macron nuk mund të sillte bashkimin e Europës kur ka kontribuar vetëm në përçarjen e Francës gjatë mandatit të tij.

“Për Francën dhe Europën e rëndësishme është që mandati yt të mbarojë këtu”, u shpreh Jordan Bardella.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...