Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme.

Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët, ndërsa pjesa tjetër do të votojë pas një jave.

Kryeministri Antonio Costa, i cili ka udhëhequr për dy mandate që nga 2015, ishte një nga personat që votoi këtë të diele.

“Votimi është momenti më i rëndësishëm i demokracisë. Është një çast unik ku vetëm qytetarët vendosin cili do të jetë rezultati i zgjedhjeve, çfarë ata duan për të ardhmen e tyre, duke zgjedhur përfaqësuesit. Pjesëmarrja në procesin zgjedhor është akti më i rëndësishëm i jetës demokratike dhe dua t’i apeloj gjithë portugezëve të ushtrojnë sot të drejtën e tyre, nëse janë regjistruar për votimet e hershme ose pas një jave”, u shpreh António Costa, kryeministër i Portugalisë.

Zgjedhjet e parakohshme u thirrën pasi kryeministri nuk ia doli të siguronte mbështetje për buxhetin e propozuar për 2022.

Kjo ishte hera e parë që prej 1974 që një buxhet refuzohej.

Këto zgjedhje mund të bëjnë që partia e ekstremit të djathtë, Chega, që u fut në parlament për herë të parë me vetëm një mandat në zgjedhjet e 2019, të përfitojë më shumë.

Sondazhet i japin thuajse 7% mbështetje, që do ta bënte këtë parti forcën e tretë më të madhe në parlament.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

TË FUNDIT

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

Krerët e shtetit në Kosovë takojnë ambasadorët e QUINT-it

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e...