Array

Kandidatin apo partinë, Manjani thirrje votuesve: Po nuk zgjodhët partinë, e keni çuar votën dëm

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sondazhi i MRB, i prezantuar në Euronews Albania tregoi se për 27 për qind e të pyeturve nëse do të votonin partinë apo kandidatin në zgjedhjet e 25 prillit, kishte më shumë rëndësi kandidati, teksa për 73 për qind më e rëndësishme ishte partia.

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha se në këtë pikë ka nevojë për edukatë elektorale ndaj zgjedhësve, në të kundërt shumë njerëz mund ta çojnë votën dëm.

Ai këshilloi që votuesit të tregoheshin të kujdesshëm me fletën e votimit, duke zgjedhur në mënyrë të sigurt njërin nga subjektet politike dhe më tej, në mënyrë preferenciale njërin nga kandidatët.

“Sistemi ynë është proporcional partiak, pra po nuk zgjodhët një parti e keni çuar votën dëm.

Çfarë kulture duhet të japim është që zgjedhësit duhet të kuptojnë se nëse zgjedhin vetëm kandidatin dhe jo edhe partinë e çojnë votën dëm.

Është edhe skenar tjetër, që nëse fleta e votimit do ketë emra dhe ata zgjedhin një emër dhe jo një parti, votën e tyre do ta vendosë një komision.

E vetmja mënyrë që vota të jetë e vlefshme është të zgjidhet një parti, dhe nëse duan më tej të zgjedhin edhe një kandidat”, shpjegoi z. Manjani.

Lexoni gjithashtu:

Shqiptarët priren të votojnë partitë më shumë se kandidatët


Etiketimet

Kompanitë ajrore paralajmërojnë probleme me fluturimet prej teknologjisë 5G

Kalimi i shërbimeve të telefonave në teknologjinë 5G do të shkaktojë probleme të mëdha me fluturimet. 10 kompanitë më të mëdha ajrore në SHBA e...

OBSH kërkon të dhëna nga kompanitë prodhuese për vaksinat anti-COVID

Komiteti i OBSH-së kërkoi nga kompanitë prodhuese të listojnë vaksinat e tyre për përdorim urgjent. Ata arsyetuan se vonesat po ndikonin në përdorimin e...

Microsoft investon miliarda dollarë në industrinë e lojërave

Microsoft do të blejë prodhuesin e lojërave Activision Blizzard për 68.7 miliardë dollarë. Kjo është ujdia më e shtrenjtë në këtë sektor. Kompania prodhuese e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER