Bllokohet Kanali i Suezit, erërat e forta anojnë anijen gjigante të kontejnerëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një anije kontejnerësh, MV Ever Given, e cila zhvillon tregti ndërmjet Azisë dhe Evropës, ngeci në ngushticën e kanalit të Suezit gjatë të martës, që ndan kontinentin e Afrikës nga Gadishulli i Sinait.

Ky aksident mund të shkatërrojë të gjithë sistemin global të lundrimit, që edhe tani është në krizë për shkak të pandemisë së coronavirusit.

“Anijet e kontejnerëve apo të cisternave nuk po funksionojnë, në shpërndarjen e ushqimit, të naftës, të  mirave të prodhuara në Evropë dhe të mirat nuk po eksportohen nga Evropa në Lindjen e Largët. Dhe kjo do të ketë një ndikim të madh mbi prodhimin, mbi disponueshmërinë e të mirave në Evropë dhe në Azi”, thotë  profesori i historisë Salvatore Mercogliano.

Përpjekjet për rivënien në lëvizje të anijes po vazhdojnë. Kompania që menaxhon anijen u shpreh që ajo është anuar për shkak të erërave të forta ndërkohë që po hynte në kanalin e Suezit nga Deti i Kuq, por asnjë nga kontejnerët e saj nuk ka rënë në det.

Etiketimet

Frika nga varianti Delta, ekspertët e BE kërkojnë ritme më të shpejta vaksinimi

Varianti Delta i COVID-19, shfaqur fillimisht në Indi vazhdon të përhapet. Agjencia shëndetësore e Bashkimit Europian shprehet se varianti shumë i transmetueshëm Delta i COVID-19,...

Një aktivist vrapoi me flamurin e LGBTI në fushën e Mynihut gjatë ndeshjes me Hungarinë

Një aktivist zgjodhi momentin kur ekipi i Hungarisë po këndonte himnin para ndeshjes me Gjermaninë, në Kampionatin Europian për të vrapuar në fushë me...

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER