Një memorial për tërmetin, banorët në Durrësit protestojë: Të ndërtohet pallati siç ishte

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendimi i kryetares së Bashkisë së Durrësit për të ndërtuar një memorial në vendin ku tërmeti i 26 nëntorit rrafshoi pallatin 1032, është kundërshtuar nga banorët.

Ata duan që pallati të rindërtohet aty ku ishte, në mënyrë që ata të kenë një strehë ku të fusin kokën, siç edhe kanë firmosur edhe 9 ministra.

“Ne duam që të ndërtohet pallati siç ishte. Edi Rama na ka thënë që për tre muaj do të hynim në shtëpi”, thotë një banore.

“Kryetarja e bashkisë ka sistemua familjet e viktimave ndërsa neve na dënon për së gjalli”, thotë një tjetër banor.

“Ne nuk ia falim askujt pronën, jemi bashkëpronarë të truallit”, shprehet një grua që para tërmetit banonte në pallatin e shembur tashmë.

Pikërisht në këtë pallat humbën jetën dy persona nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019.

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER