JETESË

A e uli pandemia numrin e atakëve të zemrës me 30% në vitin 2020?

Doktorët në Finlandë mendojnë se pandemia e COVID-19 mund të ketë qenë arsyeja e kësaj rënie të konsiderueshme të numrit të atakëve kardiak në...

Shkencëtarët zbuluan se bimët “njohin” orën

Shkencëtarët kanë zbuluar se bimët, njësoj si njerëzit kanë një orë të brendshme që do të thotë se janë në gjendje të tregojnë kohën. Çfarë...

Në cilin vend të Europës po ndalohet përdorimi i barit artificial?

Një peticion i fundit i paraqitur në Mbretërinë e Bashkuar bëri thirrje për ndalimin e shitjes së barit artificial (tapeteve të barit). Kjo situatë...

Insekte në menu? Bashkimi Evropian miraton përdorimin e krimbave të verdhë në ushqime

Menu-ja e ushqimit në restorantin e Laurent Veyet nuk është për çdokënd, por mund të jetë një hap i parë drejt burimeve të reja...

A mund të jenë aeroportet me panele diellorë e ardhmja?

Shkencëtarët kanë zbuluar se aeroportet mund të furnizojnë më shumë se 100 mijë shtëpi me energji elektrike nëse vendosim panele të mëdha diellore në...

TË TJERA

U vlerësua për librin Flama, Enkel Demi: Letërsia më përmbush më tepër se fama e njeriut të medias

Për gazetarin, njëherësh shkrimtar, Enkel Demi, vlerësimi me Çmimin Evropian për Letërsinë është një sukses që e përmbush shumë herë më tepër se sa...

“Accor” sjell në Shqipëri markën luksoze të hoteleve “Mövenpick”  

“Accor”, lideri botëror në fushën e turizmit, njoftoi se ka nënshkruar kontratën për ndërtimin e një hoteli të ri në Shqipëri, në bashkëpunim me...

Çfarë është “neveria ndaj mishit” dhe pse e përjetojmë?

A keni parë ndonjëherë foto mishi dhe e keni gjetur vetën gati të neveritur nga ideja për ta konsumuar atë? Për vegjetarianët kjo ndjenjë është...

Dieta vegane, sekreti për një jetë më të lumtur dhe produktive

Një studim i ri ka zbuluar se njerëzit që ndjekin një dietë vegane mund të jenë më pozitiv dhe produktiv sesa të tjerët që...

DigitAlpha – Edicioni i parë i konkursit të ideve novatore organizuar nga Alpha Bank Albania

Alpha Bank Albania organizoi edicionin e parë të konkursit të brendshëm DigitAlpha, i cili ka për qëllim përfshirjen e të gjithë stafit të bankës...

Çifti i lejlekëve rikthehet në shtëpinë e tij

Teksa pranvera duket se po troket në derë, disa zogj shtegtues kanë lënë pas kontinentin afrikan për të krijuar familjen e tyre në Shqipëri,...

Ora e Tokës 2021: Në çfarë ore do të mbahet e pse është e rëndësishme?

Fikja e dritave të shtëpisë suaj për një orë – një ide e thjeshtë që do të bëjë bashkë miliona njerëz për të festuar...

Bageta për UNESCO, Franca kërkon njohjen e bukës karakteristike si pasuri botërore

Të shumtë mund të jenë ata që i përfytyrojnë francezët me një beretë në kokë e duke mbajtur një bagetë në dorë – gjë...

A mund ta shkatërrojnë hidrocentralet Vjosën, lumin e fundit të egër të Europës?

Fushata për të ruajtur një prej lumenjve më të paprekur të Europës, me mbështetjen e një sërë figurash të njohura ndërkombëtare, ka filluar. Historia e...

Dita Ndërkombëtare e Ujit, disa prej lumenjve e liqeneve më të bukur të Europës

Rrjedhat natyrore të ujit janë esenciale për jetën në Tokë – por ato nuk kanë qenë kurrë më në rrezik sesa në ditët e...

Holanda teston aplikacionin e ri që mund të rikthejë festivalet

Qeveria holandeze ka nisur të kryejë një sërë testimesh për të parë nëse mund të mbahen evente të mëdha, por në mënyrë tësigurt, përmes...

Mbi 900 milionë tonë ushqime përfundojnë në mbeturina çdo vit, lajmëron OKB

Më shumë se 930 milionë tonë ushqime që janë tregtuar në vitin 2019 kanë përfunduar në mbeturina, sipas një studimi të ri të Programit...

Shkencëtarët zbulojnë një lloj peshkaqeni që shndrin në errësirë

Disa shkencëtarë në Zelandën e Re kanë fotografuar një specie të veçantë peshkaqeni i cili shndrin në errësirë. Studiuesit nga Universiteti Katolik i Levan në...

Dita e verës në Korçë, ndezja e zjarreve simbolizon ikjen e dimrit dhe ardhjen e pranverës

Dita e verës në Korçë ka ndezjen e zjarrit si simbolikë të sajën, që nënkupton ikjen e ditëve të ftohta dhe ardhjen e ditës...

Kryeinfermierja heroinë, prej 35 vjetësh iu shërben banorëve të Iballës

Prej 35 vitesh, me çantën e mjekut në dorë, Xhevahire Sokoli çan borën në Malësinë e Iballës, për t’u ardhur në ndihmë banorëve që...

Fundjavë në llixhat e Bënjës, ujërat termale me veti kurative joshin turistët nga Shqipëria 

Ujërat termale të Bënjës, 14 km larg qytetit të Përmetit, po tërheqin dita-ditës dhjetëra vizitorë të zonës, por edhe me gjerë. Jo larg prej aty,...

100 njerëz prej dëbore për të ndihmuar vogëlushin e sëmurë

Disa dhjetëra persona, u mblodhën anë një liqeni të ngrirë në lindje të Polonisë këtë fundjavë për të ndërtuar 100 njerëz prej dëbore në...

Divorcohet Kim Kardashian, ndahet çifti i famshëm, kujdestari e përbashkët për katër fëmijët

Sipas zëdhënëses së një gjykate në Los Angeles, Kim Kardashian ka nisur procesin e divorcit nga bashkëshorti i saj, rreperi Kanye West pas gati...

Nis eksplorimi i Marsit, sonda e NASA mbërrin në Planetin e Kuq, siguron imazhe bardh e zi

“Mbërritja u konfirmua” ishin këto fjalët e para të cilat sinjalizuan botën se sonda e NASA-s zbriti me sukses në Planetin e Kuq në Mars,...

Boria më e vjetër në botë, u punua në guaskën e një kërmilli deti, afro 18.000 vite më parë

Kjo është boria guaskë më e vjetër në Tokë, e zbuluar në një shpellë franceze në vitin 1931. U krijua afro 18,000 vite më parë...

Hiking nëpër Korçë, sport, turizëm dhe kënaqësi në shtigjet e panjohura

Në ditët e pandemisë që po jetojmë, ku fjalët kryesore janë sëmundjet, tragjeditë dhe stresi, një grup të rinjsh ka vendosur të praktikojë sportin...

Makijazh për gratë me kancer, mësime bukurie për të ulur efektet anësore të trajtimeve

Kriza e COVID ka pasur ndikim në kujdesin shëndetësor sa i përket pacientëve që vuajnë nga sëmundje të tjera përveç coronavirusit.  Për 30 vite një organizatë bamirëse...

Kompania ruse teston taksitë fluturuese

Kompania ruse “Hoversurf” ka prezantuar një model të ri taksish fluturuese, të cilat priten të prodhohen në masë gjatë këtij viti. Në shtator, mjeti fluturues...

Ndryshimet e privatësisë së Whatsapp kthejnë aplikacionin Signal në më të shkarkuarin në botë

Pas njoftimit të WhatsApp, një ndër aplikacioneve më të përdorura në botë për të shkëmbyer mesazhe, se do të ndryshonte politikat e privatësisë, shumë...

TË FUNDIT

ONM ankimon vendimin për konfirmimin në detyrë të Elisabeta Imerajt

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka ankimuar vendimin për konfirmimin në detyrë të Elisabeta Imeraj. Ankimimi është bërë ditën e djeshme sapo Komisioni i Pavarur i...

Zgjedhjet e 25 prillit, Asambleja e KiE: Shqetësim, keqpërdorimi i burimeve shtetërore dhe akuzat për blerje votash

Keqpërdorimi i burimeve shtetërore dhe mbizotërimi i akuzave për blerje të votave në gjithë vendin, janë shqetësimet kryesore që evidentoi Asambleja Parlamentare e Këshillit...

BE sanksionon Bjellorusinë, 86 individë dhe entitete të afërta me Lukashenko në listën e zezë

Bashkimi Europian njoftoi të hënën një valë të re sanksionesh ndaj Bjellorusisë, në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë dhe Kanadanë. Sanksionet, një...

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

MË TË SHIKUARAT

Aleksandër Çipa: PD-ja nuk ka arritur ta bindë opinionin publik për masakrën zgjedhore

Analisti Aleksandër Çipa tha në “Raw Politics” se opozita nuk ka mundur të bindë opinionin publik për “masakrën zgjedhore” që ka pretenduar që është...

Analiza brenda PD për 25 prillin, vetëm 4 drejtues politikë tejkaluan objektivin

Pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit, Partia Demokratike në mbledhjen e saj të fundit të Kryesisë, ka vendosur nisjen e procesit të analizës. Paralelisht...

Partia Demokratike e Kosovës më 3 korrik zgjedh kryetarin e ri

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës sot vendosi për mbajtjen e Konventës për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë, më 3 korrik 2021. Ky...

Liceu Artistik i Tiranës do të bashkëpunojë me shkollën e Muzikës në Gjilan

Liceu artistik i Tiranës do të bashkëpunojë me shkollën e Muzikës në Gjilan. Për këtë, drejtori komunal i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica ka...

Dialogu me Serbinë, Albin Kurti paralajmëron takim me presidentin e Francës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë kësaj jave do të zhvillojë takimin e parë me presidentin francez, Emmanuel Macron. Kështu ka njoftuar Zyra e Kryeministrit...

Korrupsion dhe trukim ndeshjesh, GJKKO lë në burg prokurorin e Sarandës dhe 4 të tjerë

Gjykata Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) u ka komunikuar masën e sigurisë “arrest me burg” prokurorit të Sarandës Sali Hasa dhe...

Amnisti për separatistët katalanas, qeveria spanjolle ka vendosur të falë 9 zyrtarët e burgosur

Ditën e martë qeveria spanjolle do të amnistojë nëntë zyrtarë katalanas të burgosur gjatë referendumit për pavarësi në vitin 2017. Vendimi u konfirmua nga...

6 pika që duhen vizituar me patjetër në Valbonë

Tropoja njihet më së shumti për Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës, i cili prej vitesh është kthyer në një prej atraksioneve më të...

Gjermania nis hetimet kundër Apple për mungesë besueshmërie ndaj iPhone iOS

Autoriteti Rregullator i Konkurrencës në Gjermani ka nisur një hetim kundër kompanisë së famshme Apple, për shkak të sistemit operues iOS. Autoritetet gjermane thanë se...

‘Jo takimit me Biden’, presidenti i ri i Iranit: SHBA të rikthehen në paktin bërthamor

Presidenti i zgjedhur i Iranit, Ebrahim Raisi deklaroi të hënën se Shtetet e Bashkuara duhet t’i rikthehen marrëveshjes bërthamore, ndërsa refuzoi një takim me...

EMISIONI ILVA NOW

Lojërat Olimpike 2021, deri në 10 mijë spektatorë vendas do të lejohen në impiantet sportive

Deri në 10,000 tifozë japonezë do të lejohen në ambientet ku do të mbahen Lojërat Olimpike në Tokio, me gjithë paralajmërimet e autoriteteve shëndetësore...

Kryeministri Rama zgjedh të marrë mandatin e deputetit në Durrës

Kryeministri dhe kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka vendosur që të marrë mandatin e deputetit në Qarkun e Durrësit. Z. Rama kandidoi më 25...

Mbyllet gjykimi për “dosjen 339”, dënohen me burg 21 komisionerë

Këtë të hënë ka përfunduar gjykimi për dosjen 339, dosje kjo e cila“ trazoi” ujërat e politikës shqiptare. Gjykata e Durrësit ka dënuar me burg...

Boris Johnson paralajmëron britanikët se do të përballen me probleme po udhëtuan jashtë vendit

Në një kohë kur të gjitha shtetet bëhen gati të lehtësojnë udhëtimet, kryeministri britanik Boris Johnson paralajmëron se ata qytetarë të cilët do të...

“Udhëtarët” vizitojnë Tropojën e këngëve, valleve dhe bukurive të Valbonës

Falë bukurive të Parkut Kombëtar të Luginës së Valbonës dhe traditave të mirënjohura të mikpritjes Tropoja është bërë prej vitesh një nga zonat më...

Zv.ministrja e Turizmit: I kemi kërkuar Komitetit të Ekspertëve rishikim të masave

Ornela Çuçi, zv.ministre e Turizmit dhe Mjedisit duke iu përgjigjur kërkesës së Unionit Turistik Shqiptar për të zbutur kufizimet anti-COVID, thotë se kjo është...

MË SHUMË NGA JETESË

Më shumë se 60% e njerëzve e gjejnë çlirimin nga stresi i COVID në natyrë

Kërkimet e bëra nga Fondacioni i Shëndetit Mendor kanë zbuluar se 62% e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar gjetën çlirim nga stresi i...

Mjalti në kohë pandemie, vlerat ushqyese dhe tregtia e tij

Mjalti konsiderohet si një super-ushqim për shkak te vlerave ushqyese qe ka. Studiuesit besojnë se ka fuqi shëruese te cilat vijnë nga efektet antibakteriale...

Pandemia e kthyer në mundësi, të rinjtë në betejë me sistemin, mësimin online dhe dëshirën për të mos ikur

2020 ishte viti që dukej sikur e kishte inatin me të gjithë. Pandemia, pasiguria, të moshuarit e të rinjtë, të penalizuarit më të mëdhenj...

Erdhi viti 2021, pesë qëllime që mund t’i vendosim vetes për të shpëtuar planetin

Çdo vit ne parashtrojmë qëllimet e Vitit të Ri, që shumica prej nesh nuk i përmbush asnjëherë, nga të shkuarit në palestër, te leximi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER