Jetesë

Jetesë

Miliarderët po kërkojnë thesarin e varrosur në Grenlandë pas shkrirjes së akullit

Disa nga njerëzit më të pasur në botë po financojnë një gjueti masive thesari, të kompletuar me helikopterë dhe transmetues, në bregun perëndimor të...

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek

Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji, ajri, por kishte dhe një element të pestë... Një element – që ai e quajti...

Japonezi që paguhet për të mos bërë asgjë

Shoji Morimoto ofron një shërbim shumë të pazakontë për klientët e tij në Tokio, duke dhënë me qira veten në mënyrë që, fjalë për...

Shtetet me numrin më të lartë dhe më të ulët të vetëvrasjeve

Vetëvrasja ndodh në të gjithë botën, duke prekur individë të të gjitha kombeve, kulturave, feve, gjinive dhe klasave. Faktorë të tjerë të lindur, si çrregullimet...

60 vjet nga vdekja e Marilyn Monroe, jo vetë një ikonë bukurie

Hollywood përkujton  60-vjetorin e vdekjes së Marilyn Monroe. Fansat kujtojnë ikonën e bukurisë në Bulevardin e njohur aty  ku ndodhet edhe ylli i saj në...

Kopshti publik më vdekjeprurës në botë

Shenja në portën e zezë prej hekuri thotë: "Këto bimë mund të vrasin", dhe është e ilustruar me një kafkë dhe kocka për të...

Multimilioneri britanik tregon disa mënyra se si mund të jetoni ‘falas’

Multimilioneri dhe konsulenti imobiliar, Samuel Leeds, ka treguar disa mënyra për ‘The Entrepreneur’ – se si dikush që sapo ka dalë në jetë, mund...

Mbetjet e thesarit të çmuar gjenden në anijen spanjolle pas 350 vjetësh

Historitë e thesareve të varrosura dhe mbytjeve të anijeve të lashta kanë magjepsur për shekuj, nga tregimet e piratëve deri te filmat e suksesshëm...

17 profesionet më të paguara, sa paguhen dhe si arrihen

Nëse nuk po kërkoni punë, ruajeni këtë shkrim dhe tregojani fëmijëve tuaj në mënyrë që ata të shohin nëse e gjejnë veten në një...