Kthimi i Vjosës në park kombëtar, thirrja e Leonardo Di Caprio: Lumenjtë të shpëtohen nga ndërtimi i hidrocentraleve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktori i mirënjohur Leonardo Di Caprio përmes një postimi në llogarinë e tij në Instagram ka reaguar për të disatën herë në kuadër të mbrojtjes së lumenjve të egër nga ndërtimi i hidrocentraleve të vogla.

Ai e ka sjellë në vëmendje lajmin e mirë që vjen nga Shqipëria sa i përket refuzimit të projektit të digës së Kalivaçit dhe kthimin e zonës në park kombëtar.

Në shkrimin e tij Di Caprio i bën thirrje kryeministrit të Bosnje Hercegovinës për të mbrojtur lumenjtë nga hidrocentralet.

“Teksa ne presim që kryeministri dhe qeveria e tij në Bosnje Hercegovinë të ndërmarrin hapa ligjorë për të mbrojtur lumenjtë e “zemrës blu” të vendit nga shkatërrimi i mëtejshëm prej hidrocentraleve të vogla, ka të reja premtuese që vijnë nga Shqipëria. Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Europës mund të shpëtohet nga ndërtimi i hidrocentraleve,” – u shpreh aktori.

“Në 25 shtator, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama njoftoi se projekti i digës së Kalivaçit ishte refuzuar dhe se zona do të bëhej një park kombëtar. Parku kombëtar i Lumit të Egër Vjosa, do të bëhej vendi më i madh në Europë për ruajtjen e lumenjve që mbulon disa qindra kilometra lumenj dhe përrenj dhe mbron qindra mijëra specie si ngjala europiane e rrezikuar globalisht dhe insektin Vjosa të zbuluar së fundmi,” – u shpreh ai.

“Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Europës, ndërkohë që parku mund të bëhej model për strategjinë e biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër.

Në pritje të më shumë lajmeve të mira në lidhje me veprimet konkrete për mbrojtjen e përhershme dhe të plotë të lumenjve në Bosnje Hercegovinë, Shqipëri dhe pjesën tjetër të rajonit të ‘zemrës blu’ të Ballkanit,” – përfundoi shkrimin e tij Leonardo Di Caprio.

 

 

Lexoni gjithashtu: 

Vjosa në fotografi, bukuria dhe degradimi i lumit tërheqin vëmendjen e fotografit

Dita Botërore e Lumenjve, OJF-të i shkruajnë Ramës: Ndal HEC-eve për të shpëtuar Vjosën

 

Etiketimet

Ndahet nga jeta legjenda e boksit shqiptar, Ahmet Golemi

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, legjenda e boksit shqiptar, Ahmet Golemi. Lajmi është konfirmuar nga i biri në rrjetet sociale. Ish-boksieri Ahmet Golemi...

Ankimimi i PD-LSI për Beratin, KAS vendos hapjen e kutive me materiale zgjedhore në disa Qendra Votimi

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ u mblodh sot për të marrë vendim lidhur me ankesat që PD dhe LSI kanë dërguar për...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER