”Mayfly” daneze përzgjidhet insekti i vitit 2021

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Mayfly” daneze është përzgjedhur si Insekti i Vitit 2021 nga një grup shkencëtarësh që përfaqësojnë Institucionet Kërkimore të Europës Qendrore.

Insekti, emri shkencor i të cilës është Ephemera danica, është i famshëm për jetëgjatësinë e tij të shkurtër. Ai ka vetëm disa ditë për të fluturuar, çiftuar dhe bërë vezë të reja para se të ngordhë. Kjo ndodh sepse insekti nuk zhvillon pjesën e gojës dhe nuk i ka as zorrët funksionale.

Insekti është një nga 140 speciet që jetojnë në Europën Qendrore dhe megjithëse përshkruhet si danez, është i njohur deri në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë.

“Ajo që e bën këtë ins unik është cikli i saj jetësor, nga veza e hedhur në ujë deri te insekti i aftë për fluturim dhe çiftëzim, i cili pas disa ditësh nuk jeton më,” – tha Thomas Schmitt, kryetari i komisionit të ekspertëve nga Gjermania, Austria dhe Zvicra që e përzgjodhën.

Etiketimet

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Vijojnë sulmet ajrore Izrael-Gaza, mbërrin në Tel Aviv i dërguari i SHBA-së

Kur tensionet mes Izraelit dhe Palestinës vijojnë të përshkallëzohen në Tel Aviv ka mbërritur i dërguari i SHBA në përpjekje për të gjetur një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER