Kompania ruse teston taksitë fluturuese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompania ruse “Hoversurf” ka prezantuar një model të ri taksish fluturuese, të cilat priten të prodhohen në masë gjatë këtij viti.

Në shtator, mjeti fluturues do të testohet përmes përdorimit të rrjetit 5G, e në rast suksesi, produkti do të prodhohet në masë në fund të vitit 2021, njoftoi kompania.

Sipas kompanisë, ky model ka kaluar me sukses një sërë testesh të kryera në Rusi dhe në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke shtuar se Hoversurf po synon për një qëllim ambicion që të sigurojë mundësinë e fluturimit mbi qytet në 2023-2025.

Në 2017, Hoversurf firmosi një marrëveshje me policinë e Dubait, duke i dhënë kopjen e parë të Hoverbike S3 – një dron me një ulëse të vetme, e cila sipas drejtorit ekzekutiv, Alexander Atamanov, është një model shumë më “ekstrem”.

Kompania njoftoi se çmimi i taksive fluturuese në të ardhmen pritet të jetë rreth 0.27 dollar për kilometër.

Nga viti 2016, Hoversurf ka tërhequr investime me një vlerë prej 3 milionë dollarësh për dronin fluturues për pasagjerë.

 

 

Etiketimet

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Vijojnë sulmet ajrore Izrael-Gaza, mbërrin në Tel Aviv i dërguari i SHBA-së

Kur tensionet mes Izraelit dhe Palestinës vijojnë të përshkallëzohen në Tel Aviv ka mbërritur i dërguari i SHBA në përpjekje për të gjetur një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER