Nis eksplorimi i Marsit, sonda e NASA mbërrin në Planetin e Kuq, siguron imazhe bardh e zi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Mbërritja u konfirmua” ishin këto fjalët e para të cilat sinjalizuan botën se sonda e NASA-s zbriti me sukses në Planetin e Kuq në Mars, cilësuar nga shkencëtarët si historike.

Sonda “Perseverance” ishte në Mars si pjesë e një misioni për të zbuluar shenja jete dhe për të mbledhur mostra shkëmbi. Misioni që kushtoi më shumë se 2 miliardë euro nisi në korrik 2020 dhe në orët e pasdites së 18 shkurtit roveri u ul në kraterin Jezero .

Gjatë uljes, NASA nuk kishte aftësi të kontrollonte sondën, por shkencëtarët nisën kontaktin pas uljes dhe morën imazhet e para bardh e zi.

Sonda është e pajisur me 19 kamera, një instrument që mund të sigurojë imazhe, analiza të përbërjes kimike dhe mineralogji në distancë, dhe pesë mostra të materialeve të kostumit hapësinor për të provuar nëse ato mund t’i rezistojnë rrezatimit të planetit.

NASA ka ulur me sukses nëntë nga dhjetë sondat në Mars. Sonda ‘Perseverance’ është e ngjashme në dukje me eksploratorët e tjerë të Marsit, por ajo mbart një helikopter droni cili do të testojë nëse është i mundur fluturimi me shtytje motorike në Mars. Kjo do të ndihmojë agjencitë hapësinore të përgatiten për një mision të mundshëm njerëzor në Mars.

Automjeti me gjashtë rrota tanimë do të kalojë të paktën dy vitet e ardhshme duke shpuar në shkëmbinjtë lokalë, duke kërkuar prova nëse më parë ka pasur jetë.

Ky mision i NASA-s u përshëndet edhe nga presidenti Joe Biden.

Screenshot 5

Në më pak se një javë kjo është vizita e tretë në Planetin e Kuq pasi edhe dy anije kozmike nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kina kaluan në orbitë.

 

Lexoni gjithashtu:

Misioni kinez mbërrin në Mars, ‘Tianwen-1’ hyn në orbitën e planetit për të studiuar atmosferën

Një miliarder amerikan paguan udhëtimin e parë hapësinor për qytetarët e thjeshtë

Etiketimet

Frika nga varianti Delta, ekspertët e BE kërkojnë ritme më të shpejta vaksinimi

Varianti Delta i COVID-19, shfaqur fillimisht në Indi vazhdon të përhapet. Agjencia shëndetësore e Bashkimit Europian shprehet se varianti shumë i transmetueshëm Delta i COVID-19,...

Një aktivist vrapoi me flamurin e LGBTI në fushën e Mynihut gjatë ndeshjes me Hungarinë

Një aktivist zgjodhi momentin kur ekipi i Hungarisë po këndonte himnin para ndeshjes me Gjermaninë, në Kampionatin Europian për të vrapuar në fushë me...

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER