Dita e verës në Korçë, ndezja e zjarreve simbolizon ikjen e dimrit dhe ardhjen e pranverës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dita e verës në Korçë ka ndezjen e zjarrit si simbolikë të sajën, që nënkupton ikjen e ditëve të ftohta dhe ardhjen e ditës së pranverës.

Edhe këtë vit, dita e verës ndezi atmosferën në lagjet e qytetit juglindor, por këtë vit me më pak atmosferë për shkak të pandemisë COVID-19.

Masat e përcaktuara nga Komiteti Teknik i Ekspertëve për mosgrumbullimin e qytetarëve ndikuan edhe tek festa në Korçë, ku zjarrfikëset u angazhuan të fiknin zjarret nëpër rrugët e qytetit.

Fëmijë e të rritur kryen ritin e kapërcimit të zjarrit, që simbolizon largimin e së keqes dhe nisjen e ditëve të ngrohta. Përpos urimeve, pjesë e festës janë edhe gatimet tradicionale.

Korça e feston ditën e verës më 1 Mars, sipas traditës ortodokse, por aktivitetet vijojnë për të kulmuar më 14 mars, ditë që është festë kombëtare.

 

Lexoni gjithashtu:

Mbërrijnë mbi 15 mijë doza Pfizer, Rama: Vaksinim masiv para sezonit turistik

Kryeinfermierja heroinë, prej 35 vjetësh iu shërben banorëve të Iballës

Kriza humanitare në Jemen, OKB organizon konferencë donatorësh për të ndihmuar 16 milionë njerëz

Pasaporta e gjelbër e COVID-19 që lejon lëvizjen e qytetarëve, shkakton debate në BE

Etiketimet

Monitorimi i punës së KLGJ dhe KLP, KSHH: Magjistratët hezitojnë të jenë pjesë e strukturave të posaçme

Një ditë më parë Komiteti Shqiptar i Helsinkit organizoi konferencën mbi monitorimin e punës së KLGJ dhe KLP gjatë një vitit, ku e pranishme...

Frika nga varianti Delta, ekspertët e BE kërkojnë ritme më të shpejta vaksinimi

Varianti Delta i COVID-19, shfaqur fillimisht në Indi vazhdon të përhapet. Agjencia shëndetësore e Bashkimit Europian shprehet se varianti shumë i transmetueshëm Delta i COVID-19,...

Një aktivist vrapoi me flamurin e LGBTI në fushën e Mynihut gjatë ndeshjes me Hungarinë

Një aktivist zgjodhi momentin kur ekipi i Hungarisë po këndonte himnin para ndeshjes me Gjermaninë, në Kampionatin Europian për të vrapuar në fushë me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER