Kryeinfermierja heroinë, prej 35 vjetësh iu shërben banorëve të Iballës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 35 vitesh, me çantën e mjekut në dorë, Xhevahire Sokoli çan borën në Malësinë e Iballës, për t’u ardhur në ndihmë banorëve që kanë nevojë për ndihmë mjekësore.

Thellë në malësinë e Fushë-Arrëzit shtrihet njësia administrative Iballë.

Dëbora është një fenomen i zakonshëm për këtë zonë e që në fund të vjeshtës, banorët marrin masat për të siguruar ushqim për dimrin e egër.

Nëse dikur Iballa numëronte më shumë se 400 familje, sot jo më shumë se 80 të tilla banojnë në fshat. Rrugët janë të zbrazëta ndërsa është e vështirë të shikosh këmbë njeriu.

Në hyrje të fshatit, Euronews Albania takoi Xhevahire Sokolin, kryeinfermieren e Iballës. Së bashku me ndihmësen e saj, prej më shumë se tre dekadash kujdesen për shëndetin e banorëve të malësisë duke rrezikuar shpesh herë dhe jetën e tyre .

Një rutinë e tillë përsëritet çdo ditë ndërsa më e vështirë bëhet ndihma kur rrugët pushtohen nga dëbora. Gëzimi më i madh për infermieren është ardhja në jetë e një fëmije , ndonëse ka shumë vite që fshati është shpopulluar .

Të infektuar me COVID-19 ka pasur dhe në Iballë , të cilët infermierja i ka kuruar shtëpi më shtëpi .

Ndonëse sot 58 vjeçe dhe pjesën më të madhe e ka kaluar në shërbim të kësaj zone, nuk njeh pendesë por shprehet se kënaqësia më e madhe është falënderimi i pacientëve të shëruar.

Në ftohtësinë e malësisë së Iballës, na ngrohu thjeshtësia dhe përkushtimi i heroinës 58-vjeçare e cila çdo ditë shërbente me përulësi për ata pak banorë që zgjodhën të mos e braktisin Malësinë.

 

Lexoni gjithashtu:

Iballa pa qendër shëndetësore, godina është rrënuar edhe pse u ndërtua para 20 vjetësh

Kriza humanitare në Jemen, OKB organizon konferencë donatorësh për të ndihmuar 16 milionë njerëz

Pasaporta e gjelbër e COVID-19 që lejon lëvizjen e qytetarëve, shkakton debate në BE

Etiketimet

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER