Shkencëtarët zbulojnë një lloj peshkaqeni që shndrin në errësirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa shkencëtarë në Zelandën e Re kanë fotografuar një specie të veçantë peshkaqeni i cili shndrin në errësirë.

Studiuesit nga Universiteti Katolik i Levan në Belgjikë dhe Instituti Ndërkombëtar për Hulumtime Ujore dhe Atmosferike (NIËA) në Zelandën e Re kanë qenë të përfshirë në zbulimin e ri.

Ata janë shprehur se këto gjetje mund të ndryshojnë rrënjësisht mënyrën sesi ne e shohim “jetën në ujërat e thella”; një nga ekosistemet më pak të studiuara në planet. 

Dr. Jerome Mallefet, i cili udhëheq hulumtimet në laboratorin e biologjisë marine në Universitetin e Levanit, tha për Euronews se për të “ka qenë një ëndërr” mundësia për të fotografuar këtë specie.

“Ne dimë se nga 540 specie të peshkaqenëve, vetëm 57 mund të prodhojnë dritë. Por kjo specie jeton 200 metra nën sipërfaqen e oqeanit, ndaj është shumë e vështirë për t’i observuar”, shtoi ai.

“Gjithashtu … ky është më i madhi me një gjatësi deri në 1.80 metra. Është më i madh se unë, në fakt, është edhe më i shndritshëm se unë pasi ka aftësi që të prodhojë dritë, ndërsa unë jo”, tha Dr. Mallefet.

Etiketimet

Ndahet nga jeta legjenda e boksit shqiptar, Ahmet Golemi

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, legjenda e boksit shqiptar, Ahmet Golemi. Lajmi është konfirmuar nga i biri në rrjetet sociale. Ish-boksieri Ahmet Golemi...

Ankimimi i PD-LSI për Beratin, KAS vendos hapjen e kutive me materiale zgjedhore në disa Qendra Votimi

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ u mblodh sot për të marrë vendim lidhur me ankesat që PD dhe LSI kanë dërguar për...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER