Holanda teston aplikacionin e ri që mund të rikthejë festivalet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria holandeze ka nisur të kryejë një sërë testimesh për të parë nëse mund të mbahen evente të mëdha, por në mënyrë tësigurt, përmes një aplikacioni.

Eksperimenti nisi në fshatin Biddinghuizen, ku morën pjesë rreth 3 mijë persona, të cilët kishin leje të plotë për të kënduar e kërcyer, por pas konfirmimit negativ për COVID-19.

Më pas, pjesëmarrësit e festës janë ndarë në tri grup, e secilit iu dha një pajsje për të mbikëqyrur lëvizjet dhe personat më të cilët kanë pasur kontakt.

Pajisja regjistron jo vetëm kontaktet por edhe për sa kohë kanë qëndruar dhe sa pranë.

Rezultatet e eksperimetit pritet të publikohen në prill.

Lexoni gjithashtu 

Etiketimet

Frika nga varianti Delta, ekspertët e BE kërkojnë ritme më të shpejta vaksinimi

Varianti Delta i COVID-19, shfaqur fillimisht në Indi vazhdon të përhapet. Agjencia shëndetësore e Bashkimit Europian shprehet se varianti shumë i transmetueshëm Delta i COVID-19,...

Një aktivist vrapoi me flamurin e LGBTI në fushën e Mynihut gjatë ndeshjes me Hungarinë

Një aktivist zgjodhi momentin kur ekipi i Hungarisë po këndonte himnin para ndeshjes me Gjermaninë, në Kampionatin Europian për të vrapuar në fushë me...

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER