Cilat fruta dhe perime janë në sezon në këtë kohë në Evropë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse shumë prej nesh mund të blejnë thuajse çdo lloj fruti apo perimeje gjatë 24 orëve të ditës, ka një mori arsyesh përse zgjedhja e ushqimeve sezonale është shumë më e mirë për shëndetin tonë, kuletat tona por edhe të gjithë planetin.

Së pari, zgjedhja për të blerë ushqime që janë në sezon në vendin ku jetojmë i ul jashtë mase gjurmët tona të karbonit, pasi do të thotë që prodhimeve tona nuk u duhet të vijnë nga ana tjetër e globit për ta mbërritur tek ne.

Frutat dhe perimet që rriten në shkallë lokale gjithashtu kanë tendencën të shijojnë më mirë. Në përgjithësi, prodhimet janë më të freskëta dhe më ushqyese – pasi nuk i është dashur të qëndrojnë për ditë të tëra në ngarkesa apo kontejnerë transporti.

Por sigurisht, Evropa është një kontinent mjaft i madh dhe rajonet klimaterike janë tërësisht të ndryshme nga njëra tjetra, gjë që do të thotë se shtete të ndryshme janë të përshtatshme për të korrura të ndryshme.

Çdo muaj, kjo faqe do t’ju përditësoj me informacionin më të fundit rreth ushqimeve që janë në sezon në kontinentin tonë.

Cilat fruta janë në sezon në Francë për momentin?

Foto: Euronews Greens

 • Kajsitë
 • Manaferrat
 • Boronicat
 • Rrush
 • Frut dragoi
 • Fiq
 • Limoni
 • Limoni jeshil
 • Bostani
 • Nektarinat
 • Pjeshkat
 • Dardhat
 • Kumbulla
 • Mjedra

Këta janë perimet në sezon në Francë:

 • Angjinare
 • Patëllxhanët
 • Specat
 • Brokoli
 • Karota
 • Selino
 • Kastraveci
 • Hudhra
 • Thjerrëza
 • Sallatë
 • Kërpudha
 • Majdanoz
 • Patate e ëmbël
 • Domate
 • Majdanozi

Çfarë është në sezon për momentin në Finlandë?

Foto: Euronews Greens

 • Të gjitha manaferrat
 • Qershitë
 • Luleshtrydhet

Këto janë perimet në sezon në Finlandë:

 • Kërpudhat
 • Karotat
 • Lulelakër
 • Kunguj
 • Kastraveci
 • Sallatë
 • Patate
 • Qepë
 • Bizele
 • Domatet

Cilat janë frutat në sezon për momentin në Greqi?

Foto: Euronews Greens

 • Fiqtë
 • Rrushi
 • Bostani
 • Pjeshkat
 • Dardhat
 • Kumbullat
 • Manaferra
 • Shalqi

Këto janë perimet në sezon në Greqi:

 • Patëllxhan
 • Specat
 • Karotat
 • Kungujt e njomë
 • Kastraveci
 • Bishtajat
 • Bamje
 • Patate
 • Kungull
 • Domate

Cilat fruta janë në sezon për momentin në Itali?

Foto: Euronews Greens

 • Mollët
 • Boronicat
 • Rrushi
 • Limoni
 • Bostani
 • Pjeshkat
 • Dardhat
 • Kumbullat
 • Luleshtrydhe
 • Shalqi

Këto janë perimet në sezon në Itali:

 • Patëllxhani
 • Specat
 • Brokoli
 • Lulelakër
 • Kunguj të njomë
 • Kastraveci
 • Bishtaja
 • Bizele
 • Domate

Këto janë frutat në sezon në Gjermani:

Foto: Euronews Greens

 • Kajsitë
 • Manaferrat
 • Qershitë
 • Dardha
 • Kumbulla
 • Mjedra
 • Luleshtrydhe

Këto janë perimet në sezon në Gjermani:

 • Specat
 • Brokoli
 • Karotat
 • Lulelakër
 • Selino
 • Kungulli i njomë
 • Kastravec
 • Kopër
 • Bishtaja
 • Sallata
 • Kërpudha
 • Qepë
 • Pak Choi
 • Bizele
 • Patate
 • Rrepa
 • Patate
 • Lakër e kuqe
 • Misër i ëmbël
 • Domate
 • Rrepat

Cilat janë frutat në sezon për momentin në Holandë?

Foto: Euronews Greens

 • Mollët
 • Qershitë
 • Dardhat
 • Luleshtrydhet

Këto janë perimet në sezon për momentin në Holandë:

 • Panxhari
 • Fasulet
 • Brokoli
 • Karota
 • Lakra
 • Selino
 • Patëllxhani
 • Kastraveci
 • Radhiqe
 • Kopër
 • Bishtaja
 • Sallata
 • Presh
 • Pak choi
 • Qepa
 • Bizele
 • Rrepat
 • Spinaqi
 • Misër i ëmbël
 • Domate

Cilat janë frutat në sezon për momentin në Spanjë?

Foto: Euronews Greens

 • Mollët
 • Kajsitë
 • Avokadot
 • Bananet
 • Rrushi
 • Mangot
 • Bostani
 • Nektarina
 • Pjeshkë
 • Dardha
 • Kumbulla
 • Shegë
 • Mjedra
 • Shalqi

Këto janë perimet në sezon për momentin në Spanjë:

 • Panxhar
 • Karotë
 • Patëllxhan
 • Hudhër
 • Bishtaja
 • Qepë
 • Sallatë
 • Rrepa
 • Spinaq
 • Kungull
 • Domate

Cilat janë frutat në sezon për momentin, në Austri:

Foto: Euronews Greens

 • Mollë
 • Kajsi
 • Manaferrat
 • Boronicat
 • Pjeshkat
 • Dardhët
 • Kumbullat
 • Mjedrat
 • Rrushi
 • Luleshtrydhe

Këto janë perimet në sezon për momentin në Austri:

 • Patëllxhanët
 • Fasulet
 • Panxhari
 • Specat
 • Brokoli
 • Karotat
 • Lulelakër
 • Selino
 • Lakër
 • Kunguj
 • Kastraveci
 • Radhiqe
 • Kopër
 • Hudhër
 • Presh
 • Sallatë
 • Kërpudha
 • Qepë
 • Bizele
 • Patate
 • Kunguj
 • Spinaq
 • Rrepa
 • Lakra e kuqe
 • Rukola
 • Domate
 • Misër i ëmbël

LEXO GJITHASHTU: 

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER