Rolling Stones heqin nga turneu këngën për tmerret e skllavërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pas 50 vjetësh, Rolling Stones kanë hequr këngën “Brown Sugar” nga diskografia e tyre, sepse fjalët e saj përshkruajnë tmerret e skllavërisë si dhe seksualizojnë gratë e reja me ngjyrë.

Themeluesi i grupit, Mick Jagger, cilësoi se “Brown Sugar” është luajtur çdo natë që nga viti 1970. Ai tha se “Kënga do të hiqet tani për tani dhe do të shohim se si shkon. Por ne mund ta vendosim përsëri”.

Grupi nuk e përfshiu këngën e vitit 1971 në turneun e tyre aktual “No Filter”, në SHBA dhe tashmë Keith Richards ka konfirmuar se klasiku i muzikës blues është hequr nga formacioni. Megjithatë Keith Richards shpreson të jetë në gjendje të luajë një version të këngës në të ardhmen.

“Brown Sugar” ishte deri më tani në vendin e dytë midis këngëve të Rolling Stones më të prezantuara në skenë nga grupi: plot 1.136 herë.

Sipas revistës “Rolling Stone”, ajo u luajt për herë të fundit në Majami më 30 gusht 2019.

Krahas heqjes së këtij hiti, “No Filter” është turneu i parë për grupin që nga vdekja e bateristit Charlie Watts.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...


TË FUNDIT

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...

Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt. Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER