Tarantino merr çmimin e karrierës në festivalin e filmit në Romë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Quentin Tarantino, regjisori i filmave të njohur sikundër “Kill Bill”, ‘Reservoir Dogs” apo “Pulp Fiction” ka fituar çmimin e karrierës gjatë festivalit të filmit të zhvilluar në Romë.

Producenti dhe regjisori amerikan i shoqëruara nga bashkëshortja e tij  kaloi në tapetin e kuq mes thirrjeve të shumë fansave.

Por a e kishte imagjinuar Tarantino një çmim të tillë pikërisht në Romë ku dhe realizoi filmin e tij të parë të titulluar ‘Ditëlindja e shokut tim më të mirë’?.

“Është shumë e veçantë, që 30 vjet më vonë unë do të isha pikërisht këtu në Romë dhe ata do të më jepnin një çmim karriere, e për më shumë që qytetarët e Romës e dinë se kush jam unë”, u shpreh Tarantino.

Regjisori dhe skenaristi përmes punës së tij ka rritur të revolucionarizojë filmat duke thyer shpeshherë edhe strukturën narrative tradicionale të një historie.

Ai arriti sukses falë filmit të tij debutues, Reservoir Dogs, i ndjekur nga Jackie Broën, Kill Bill me të gjithë episodet,  deri në veprën e tij të fundit, Once Upon a Time in Hollywood.

Me skenarët origjinale të Pulp Fiction dhe Django Unchained, ai ka fituar edhe dy çmime “Oscar”.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...


TË FUNDIT

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER