Nga derri tek njeriu, eksperimentohet me sukses transplanti i parë i veshkave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkencëtarët kanë transplantuar përkohësisht veshkën e një derri tek trupi i një njeriu.

Ata po monitorojnë sesi është duke u zhvilluar procesi në mënyrë që kjo procedurë shumë shpejt të përdoret për të transplantuar organet e kafshëve tek njeriu, një mënyrë për të shpëtuar sa më shumë jetë.

Veshka për këtë eksperiment u mor nga një derr i krijuar në laborator për të shmangur një sulm të sistemit imunitar. Kirurgët e vendosën veshkën e derrit në enë të mëdha gjaku jashtë trupit të një marrësi të vdekur, që ta monitoronin për dy ditë.

Veshka bëri atë që duhej të bënte, filtroi mbeturinat, prodhoi urinë dhe nuk shkaktoi refuzim.

Derrat kanë përparësi ndaj majmunëve. Ata prodhohen për ushqim, kështu që përdorimi i tyre për organet ngre më pak shqetësime etike.

Ekspertët thonë se testet dhe eksperimenti i muajit të kaluar me trupin e njeriut hapin rrugën për transplantin e parë eksperimental të veshkave ose zemrës së derrit te njerëzit e gjallë.

 

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER