Djathi më i mirë i 2021, “Olavidia” rrëmben çmimin “World Cheese Awards”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një djathë i butë dhie është shpallur si djathi më i mirë në botë ëe konkursin “World Cheese Awards”. Djathi fitues i quajtur “Olavidia”, mori 103 vota.

Sipas jurisë gjykuese, prodhimi spanjoll spikati për teksturën e pasur dhe kremoze si dhe për aromën e veçantë

Ishin 4079 konkurrentë nga më shumë se 40 vende të botës të cilët morën pjesë në këtë konkurs.

Juria përbëhej nga 16 anëtarë të cilët vlerësuan cilësinë e djathërave, sipas aromës, shijes, mënyrës se prodhimit etj.

Fituesi i sezonit të fundit ishte një djathë blu, “Rogue River Blue”, i cili u shpall djathi më i mirë në 2019.

Ndërsa vitin e kaluar, konkursi nuk u zhvillua për shkak të pandemisë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...


TË FUNDIT

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...

Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt. Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER