Viti i Naim Frashërit përmbyllet me promovimin e librit kushtuar poetit rilindës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në kuadër të mbylljes së projektit të realizuar nga Selia e Shenjtë Bektashiane, “Viti i Naim Frashërit”, u bë promovimi i librit “Naim Frashëri, Apostull dhe bilbil i shqiptarizmës”, i autorëve Kujtim Boriçi & Nuri Çuni.

Në këtë aktivitet morën pjesë drejtues dhe përfaqësues të besimeve fetarë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni të Veriut, përfaqësues të institucioneve shtetërore të këtyre vendeve, si dhe akademikë, profesorë të historisë e letërsisë dhe të ftuar të tjerë.

“Poeti i madh Naim Frashëri është dhe do të mbetet gjithmonë simbol drite, diturie, adhurimi për milionë bektashinj në botë. Ndërsa për shqiptarët kudo që ndodhen, mbetet modeli i atdhetarizmit dhe njeriu që deshi dhe pasuroi ndoshta si askush, gjuhën e mrekullueshme shqipe”, u shpreh kryegjyshi botëror Baba Mondi.

Kryegjyshi e cilësoi këtë libër një kontribut të rëndësishëm në fushën e publicistikës dhe studimore kushtuar Naimit.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER