Festivali ‘ArteKino’, eventi i mbështetur nga BE shfaq filma të kineastëve të rinj europianë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Festivali ‘ArteKino’ i këtij viti sjell disa filma revolucionarë. Eventi online i mbështetur nga Bashkimi Europian ofron projektim falas të filmave të kineastëve të rinj europianë, që trajtojnë çështje bashkëkohore apo probleme të njohura për shumë europianë.

Dhjetori është muaji i premierave në industrinë e kinematografisë, por filmat e këtij festivali nuk shfaqen në kinema apo askund tjetër.

Një zëdhënës për shtyp i këtij eventi tregon pse për Euronews.

“Thjesht sepse këta filma janë të veçantë, inovativë, të pazakontë dhe zakonisht, distributorët në tregje të vogla ju frikësohen. Në anën tjetër, kemi pasur një festival të këndshëm, ndaj të 12-të filmat kanë debutuar në një festival filmi të kategorisë superiore”, thotw Ákos Pauló-Varga, zëdhënës për shtyp, Magyarhangya

Mes titujve, për shembull, është filmi i një regjisori serb, “Oazi”, që ndjek jetët e pacientëve që trajtohen në një spital psikiatrik.

Një tjetër titull është filmi “Lufta e Brendshme” e Masha Kondakovas, një rrëfim i jetuar i luftës në Ukrainën lindore.

‘ArteKino’, një alternativë e filmave komercialë, do të zhvillohet deri në fund të këtij viti.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here






Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...







Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER