Grupet më të përhapura të gjakut sipas vendeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Tetë janë grupet më të zakonshme të gjakut në botë, por me kombinimet e antigjeneve, bëhen 36 grupe në total.

Visualcapitalist ka zbuluar se grupi më i zakonshëm i gjakut në 7,9 miliardë njerëz, të shpërndarë në 195 vende dhe 7 kontinente është ai 0+ me 39 për qind të popullsisë së botës. Më i rralli ndërkohë është grupi i gjakut AB- me vetëm 0.40% të popullsisë së botës.

Foto: Visualcapitalist

Duke e zbërthyer në nivel kombëtar, këto statistika fillojnë të ndryshojnë. Meqenëse faktorë të ndryshëm gjenetikë luajnë një rol në përcaktimin e grupit të gjakut të një individi, çdo vend dhe rajon tregon një histori të ndryshme për njerëzit e tij.

Azi

Edhe pse grupi i gjakut 0+ mbetet më i zakonshëm këtu, grupi B është relativisht i zakonshëm gjithashtu. Afërsisht 20 për qind e popullsisë së Kinës ka këtë grup gjaku, dhe i njëjti është po ashtu rezulton i zakonshëm në Indi dhe vende të Azisë Qendrore. Ndërkohë, në vende të Azisë Perëndimore si Armenia dhe Azerbajxhani grupi A+ është mbizotërues.

Amerikë

Grupi i gjakut 0 është më i zakonshmi në 70 për qind të amerikano-jugorëve. I njëjti grup është gjithashtu i zakonshëm në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara.

Afrikë

0+ është një grup gjaku mbizotërues mes vendeve afrikane. Vende si Gana, Libia, Kongo dhe Egjipti kanë më shumë njerëz me grup gjaku 0- sesa AB+.

Europë

Grupi i gjakut A është i zakonshëm në Europë. Gati 40 për qind e danezëve, norvegjezëve, austriakëve dhe ukrainasve kanë këtë tip gjaku.

Oqeania

0+ dhe A+ janë grupet mbizotëruese të gjakut në vendet oqeanike, me përjashtim të Fixhit, ku shumica e popullsisë ka grup gjaku B+

Lindja e Mesme

Më shumë se 41 për qind e popullsisë në këtë rajon kanë grup gjaku 0+, përveç Libanit ku mbizotëron popullsia me grup gjaku 0- dhe A-.

Karaibet

Pothuajse gjysma e popullsisë së vendeve në Karaibe kanë grup gjaku 0+, përveç Xhamajkës ku zotëron grupi B+.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER