Lulet e egra rreth paneleve diellore, shtëpi për bletët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Fermat diellore mund të bëhen strehë për bletët dhe pjalmuesit e tjerë nëse do të bëheshin disa ndryshime të thjeshta, sugjeron një studim i ri.

Fushat me panele diellore mbase nuk duken si vendi më i përshtatshëm për rritjen e bletëve, por nëse këto fusha menaxhohen si livadhe, mund të mbajnë katër herë më shumë bletë se livadhet e zakonshme.

Pjalmuesit janë në rënie drastike në të gjithë Evropën, numri i tyre ka rënë me 17 për qind që nga fillimi i shekullit të njëzetë.

Studiuesja Hollie Blaydes tha se fushat me panele diellore ku mbillen dhe lulëzojnë lehtësisht lule të egra, mund të përdoren si mjet për të ruajtur dhe mbështetur popullatat e pjalmuesve.

Duke simuluar modele të ndryshme të kërkimit të ushqimit të grerëzave, studiuesit zbuluan se parqet diellore të pasura me burime mund të rrisin densitetin e bletëve deri në 1 km jashtë vetë parqeve.

Kjo do të sillte shërbime pjalmuese për të korrat në tokën bujqësore përreth, nga të cilat vendasit mund të përfitonin më tej duke mbjellë bimë të varura nga pjalmuesit si borziloku dhe kunguj të njomë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER