Zbulohet tempulli i Herkulit, shkencëtarët spanjollë zgjidhin misterin e gjatë arkeologjik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një zbulim i shkencëtarëve spanjollë ka premisa të ketë zgjidhur një mister të gjatë arkeologjik. Studiuesit nga Universiteti i Seviljes dhe Instituti Andaluzian për Trashëgiminë Historike pretendojnë se kanë zbuluar vendndodhjen e mundshme të tempullit të Herkulit, një kompleks që mendohej i humbur prej shekujsh.

Duke përdorur radarë të teknologjisë së fundit dhe foto, studiuesit lokalizuan gjurmët e një godine të vjetër romake në qytetin spanjoll Sankti Petri, pranë Kadizit, që mendohet të jetë tempulli i heroit të mitologjisë.

“Burimet e dokumentuara që analizuam, informacioni arkeologjik dhe pamjet e siguruara me modele digjitale të vendit na bënë të besojmë se ky mund të jetë tempulli mitik i Herkulit”, thotë Milagros Alzaga Garcia, Instituti Andaluzian për Trashëgiminë Historike.

Tempulli është përmendur për herë të parë në shkrimet latine dhe greke, që e përshkruajnë godinën të ngritur buzë një porti si një kompleks fenikas tek i cili mund të hyhej duke kaluar përmes dy kolonave.

Herkuli, ose Herakliu, një figurë e njohur e kulturës popullore, pretendohet si nga grekët ashtu edhe romanët e lashtë, si zoti i forcës dhe i heronjve.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...


TË FUNDIT

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER