Kosovë

Rrëzimi i Kurtit, Thaçi gati të nis konsultimet për qeveri gjithëpërfshirëse

Përditësimi i fundit: 26/03/2020 - 17:34
Text size Aa Aa

Presidenti i Kosovës, Hashtim Thaçi, ka kaluar ende 24 orë nga rrëzimi i qeverisë “Kurti”, njofton se do të nisë konsultimet me partitë politike për mundësinë e formimit t një qeveri gjithëpërfshirëse.

“Pas rënies së Qeverisë, si president i vendit, pa humbur kohë do t’i fillojë konsultimet me liderët e të gjitha partive parlamentare, për të shikuar mundësinë e krijimit të qeverisë së re të stabilitetit, unitetit dhe të gjithpërfshirjes. Në çdo hap timin, si president i vendit do ta respektoj në plotësi Kushtetutën dhe ligjet e vendit”, tha presidenti Thaçi.

Mbrëmë, Kuvendi Kosovës me 82 vota për miratoi mocionin e Lidhjes Demokratike për shkarkimin e Qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti.

Tregime të lidhura