Dimri vjen me reshje të dendura shiu dhe dëbore

Reshjet e dendura të shiut dhe flokët e parë të dëborës kanë shkaktuar problematika në disa qarqe të Shqipërisë. Durrësi, Tirana, Dibra, Shkodra dhe Elbasani...

8 të dënuar në regjimin 41 bis, ministri Manja: Do futen të tjerë

Në regjimin 41 bis do të futen edhe të dënuar të tjerë. Kështu deklaroi ministrisë i Drejtësisë, Ulsi Manja në një trajnim me OSBE...

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

OBSH: Nuk e dimë ende nëse Omicron është më ngjitës

Një numër më i madh shtetesh në të gjithë botën po raportojnë rastet e para të të infektuarve me variantin e ri të covid-19...

Lukashenko akuzon Lituaninë se ka hedhur trupa të pajetë në kufirin me Bjellorusinë

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, akuzoi të hënën autoritetet lituaneze për hedhjen e trupave të pajetë të emigrantëve në kufirin mes dy vendeve. Lituania hodhi...

TË FUNDIT

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

140% fitim, kompania Lego u jep ditë pushimi dhe bonus punonjësve

Lego, prodhuesi më i madh i lodrave në botë, u ka dhënë 20. 000 punonjësve të saj tre ditë pushime shtesë dhe një bonus...

Dhuna ndaj grave, protestuesit në Belgjikë kërkojnë më shumë angazhim të policisë

Mijëra protestues në kryeqytetin belg dolën në rrugë të dielën për të demonstruar kundër dhunës ndaj grave. Afërsisht 8 mijë persona iu bashkuan protestave në...

Mësuesja finlandeze u jep mësim online fëmijëve në kampin ‘Al-Hol’

Ilona Taimela është personazhi kryesor i një historie që deri më tani është mbajtur sekret. Kjo mësuese nga Finlanda u ofron kurse mësimi në...

Presidenti Biden: Varianti i ri i COVID, shkak për shqetësim, jo për panik

Presidenti Joe Biden e quajti variantin e ri të COVID-19 shkak për shqetësim, por jo për panik, ndërsa sqaroi se nuk po konsideronte një...

Mjeku tregon detaje nga pacienti i infektuar me variantin Omicron në Itali

Mjeku Albert Troci u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se pacienti i parë i identifikuar me variantin Omicron në klinikën ku punon në Itali, nuk...

S’mund të identifikojmë variantin Omicron, thotë kreu i Mikrobiologjisë

Nuk mund të kryejmë dot në Shqipëri analizë të posaçme për të identifikuar variantin e ri të COVID, Omicron. Kështu u shpreh për emisionin...

Portugalia heton transmetimin e variantit Omicron në klubin e futbollit

Autoritetet shëndetësore portugeze identifikuan 13 raste të variantit të Omicron në një klub profesionist futbolli. Hetimi nisi për të zbuluar nëse bëhet fjalë për një...

“Zaev u largua nga ndërkombëtarët, frikë nga një fitore e thellë e VMRO-DPMNE”, shprehet analisti

Mersel Bilalli, profesor i Shkencave Politike thotë se në zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut, sa u takon partive maqedonase pati një fitore të...
Minute.ly

EMISIONET

KRYESORE NGA VENDI

Policia paralajmëron drejtuesit e mjeteve: Nuk lejohet kalimi pa zinxhirë në Rrugën e Arbrit

Policia u ka bërë apel të gjithë drejtuesve të mjeteve që kalojnë në drejtim të bypass-it në rrugën e Arbrit dhe në Qafë Murrizë...

Përjashtimi i Berishës, Doris Pack për Euronews Albania: Kryetari nuk respektoi statutin

Ish-deputetja e Parlamentit Europian, Doris Pack, në një intervistë për Euronews Albania tha se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shkeli statutin e partisë...

Atentati në Shkodër, vdes në spital ish-kreu i Komunës Velipojë

Ish-kryetari i Komunës Velipojë, Pashko Ujka ka mbetur i vrarë me armë zjarri mbrëmjen e së hënës në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 18:15,...

3 të vdekur nga COVID-19 në vend, bie numri i infektimeve

Tre persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19 në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1664 testime...

Izolohen 10 familje në Dibër, Ministria e Mbrojtjes tregon situatën nga moti i keq në vend

Reshjet e dendura të shiut që kanë përfshirë vendin prej dy ditësh kanë krijuar probleme në disa qarqe. Ministria e Mbrojtjes ka paraqitur të...

Lumi Shkumbin del nga shtrati, Balla thirrje të largohen bagëtitë dhe mbetjet bujqësore

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla ka bërë thirrje që të largohen bagëtitë dhe mbetjet bujqësore nga tokat përgjatë lumit Shkumbin. Ky paralajmërim...

Shqipëria më pak popullsi të vaksinuar se Kosova dhe Maqedonia e Veriut

Shqipëria mbetet ende pas me përqindjen e popullsisë së vaksinuar me dy doza, krahasuar kjo me shtetet fqinje. Deri më tani në vend është vaksinuar...

Policia arreston 2 persona për vjedhje dhe armëmbajtje pa leje në Lezhë

Policia në Lezhë në bashkëpunim me “Shqiponjat” ka arrestuar dy persona për vjedhje dhe armëmbajtje pa leje, ndërsa ka proceduar një tjetër shtetas në...

MË TË LEXUARAT

Nis mbushja me gaz e gazsjellësit të ri mes Gjermanisë e Rusisë, Nord Stream 2

Gazsjellësi Nord Stream 2 po fillon të mbushet me gaz në përgatitje për pompimin e furnizimeve drejt Bashkimit Europian. Lajmin e jep vetë operatori, në...

Hapet sot Rruga e Arbrit, apel për kujdes nga drejtuesit e automjeteve

Sot në orën 14:00 hapet për qarkullim Rruga e Arbrit. Kryeqyteti tashmë do të lidhet më shpejt me zonën verilindore dhe qarkun e Dibrës...

Barometri: 80% e shqiptarëve pro bashkimit Shqipëri-Kosovë

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet të vetëm të Shqipërisë dhe Kosovës, nëse do të...

Bosnja në prag kolapsi, BE e shqetësuar, Dodik: Nëse ndërhyni, do thërras ‘miqtë’  

Deputetët e parlamentit europian kanë paralajmëruar se tensionet në Bosnje Hercegovinë mund të bëhen shkak për të rizgjuar konfliktet. Ky paralajmërim vjen në një kohë,...

Të hënën hapet Rruga e Arbrit, thirrje për kujdes drejtuesve të automjeteve

Të hënën më datë 29 nëntor Rruga e Arbrit do të hapet për qarkullim. Kryeqyteti tashmë do të lidhet më shpejt me zonën verilindore dhe...

Kryeministrja e parë femër e Suedisë jep dorëheqjen disa orë pas emërimit

Magdalena Andersson dha dorëheqje vetëm disa orë pasi u zgjodh nga Parlamenti si kryeministre e Suedisë. Këtë vendim ajo e mori pasi buxheti i saj...

Andi Bushati: Pavarësinë e Shqipërisë e sollën fuqitë e mëdha, Ismail Qemali as e imagjinonte

Andi Bushati tha në emisionin “Shock” se figura historike e Ismail Qemalit është e mitizuar dhe se historia e Pavarësisë së Shqipërisë është ndryshe...

Letra e 16-vjeçares nga Kurbini që preku Ursula Von der Leyen

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen ka postuar në faqen e vet në Instagram një letër të shkruar nga Erjola, një 16-vjeçare...

Shqipëri-Kosovë pa ndalesa, hiqen kontrollet në kufi

Qarkullimi i qytetarëve të Shqipërisë dhe Kosovës do të lehtësohet dhe kontrollet në kufi nuk do të ekzistojnë më, sipas ministrit të Brendshëm Bledi...

Andi Bushati: Ambasada Amerikane po sillet si zyrë e propagandës së kryeministrit

Ambasada Amerikane ka organizuar një takim me rastin e 5 vjetorit të nisjes së reformës në drejtësi, ku ka vlerësuar arritjet e deritanishme. Nisur nga...

KRYESORE NGA RAJONI DHE BOTA

Dështojnë përpjekjet për forcimin e mazhorancës, takimi Zaev-Gashi pa vendimmarrje

Ka përfunduar pa vendimmarrje takimi mes kryeministrit në detyrë të RMV, Zoran Zaev dhe Afrim Gashit, kryetarit të partisë opozitare shqiptare Alternativa. Përpjekja e Zaev...

4 të vdekur për shkak të erërave të forta në Stamboll

Të paktën katër persona humbën jetën dhe 19 të tjerë u plagosën nga një stuhi e fortë erërash që goditi sot Stambollin dhe disa...

Prishtina ndez dritat e festave të fundvitit

Në prag të festave të fundvitit, kryeqyteti i Kosovës ka ndezur dritat dekoruese në sheshin kryesor. Ndezja e dritave këtë vit u bë më herët...

Lideri serb i Bosnjës: Nëse Perëndimi vendos sanksione, na ndihmon Rusia dhe Kina

Udhëheqësi serb i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës, hedh poshtë kërcënimin për sanksione nga vendet...

Themeluesi i Twitter, Jack Dorsey largohet nga posti i drejtorit

Themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i rrjetit social amerikan Twitter, Jack Dorsey, do të largohet nga posti i tij, sipas burime për CNBC. Pas shpalljes së...

​Kosova rrezikohet nga Omicron, sipas ekspertëve vendas

Ndonëse në Kosovë ende nuk është regjistruar asnjë rast me variantin e ri të COVID-19, Omicron, ekspertët thonë se Kosova rrezikon të preket nga...

Dy raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka se 2 qytetarë janë pozitivë me COVID-19 nga 1,265 testime të kryera. Instituti i Shëndetit Publik njofton se nuk...

Ishulli Barbados bëhet republikë nesër

Ishulli Barbados do të bëhet të martën republika më e re e botës, duke i dhënë fund lidhjeve mbretërore me Britaninë e Madhe dhe...

VIDEO

Alibeaj: Zyrat e gjykatave janë bosh, situata në sistemin e drejtësisë, dëshpëruese

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj përballë të rinjve në emisionin RinON në Euronews Albania tha se situata në sistemin e drejtësisë sot është dëshpëruese. Sipas...

Zv.ministri i infrastrukturës dhe deputeti i PD përplasen për koncesionet

Infrastruktura ka qenë tema e diskutimeve në emisionin “RinOn” ku përballë Eva Koltraka, e diplomuar për kontabilitet dhe Ardiana Laska, e diplomuar për marrëdhënie...

Debat për edukimin në ‘RinON’, Këlliçi: Arsimi duhet ofruar falas, Kadia: Rëndësi ka cilësia

Edukimi i të rinjve përballi në 'RinON' zv.ministrin e Financave, Besart Kadia dhe deputetin demokrat Belind Këlliçi. Z. Këlliçi tha se tarifat e larta të...

Filloi ‘RinOn’ në Euronews Albania, programi që vendos politikën përballë të rinjve

Filloi në “Euronews Albania” emisioni më i ri “RinOn”, i cili pason projektin e sezonit të kaluar “RinVote”, që erdhi në këtë ekran në...

Përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë, analistët diskutojnë marrëveshjen ushtarake Francë-Greqi

Franca dhe Greqia kanë nënshkruar një marrëveshje ushtarake, sipas së cilës Franca do të duhet të ndërhyjë në rast të një sulmi mbi Greqinë. Kjo...

Këshilltari i LDK: Kosova humbi nga rinegocimi i marrëveshjes me Serbinë

Anton Berisha, këshilltar për politikat e jashtme në Lidhjen Demokratike thotë se Kosova ka humbur nga rinegocimi i marrëveshjes së targave me Serbinë. Ish-zv.ministër i...

‘Jo rritje çmimi, koston e shtuar të energjisë duhet ta përballojë qeveria’, thotë eksperti

Për ekspertin e ekonomisë, Majlind Lazimi, qeveria nuk duhet ta rrisë çmimin e energjisë elektrike, pasi një gjë e tillë do të sillte shumë...

‘Justifikimi se na duhen hotele masive, vetëm për betonizim të plazheve’ thotë aktivisti

Aktivisti mjedisor Ened Mato është i mendimit se turizmit shqiptar i mungon qëndrueshmëria. Ai shprehet kritik ndaj projekteve të mëdha hoteliere duke marrë si...

Qasja për ‘Open Balkan’, Haxhiu e Bushati të ndarë: Gjermania krijoi një diktator në Ballkan

Qasja e Bashkimit Evropian në raport me Ballkanin Perëndimor u diskutua mbrëmjen e sotme në emisionin “Shock” në Euronews Albania. Analisti Baton Haxhiu tha se...

‘PS të mos sillet si triumfatore’, Lindita Nikolla: Do jem avokate e mirë e opozitës

“Do jem një avokate e mirë e opozitës”. Kështu është shprehur për Euronews Albania, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, teksa shtoi se në çdo...

‘Jo se u pajtua me Kurtin’, Bushati: Rama e dinte që çdo lëvizje e gabuar do t’i kthehej në bumerang

Analisti Andi Bushati e cilësoi vizitën e kryeministrit Edi Rama ditën e sotme në Kosovë si më normalen ai që ka zhvilluar ndonjëherë në...

Ish-ministri i Mbrojtjes: Do ishte një aventurë e ushtrisë serbe ndërhyrja në Kosovë

Ish-ministri i Mbrojtjes, Anton Quni u shpreh për Euronews Albania se do të ishte një aventurë e forcave ushtarake serbe, zhvillimi i ndonjë operacioni...

Kushi: Jo në auditorë të pavaksinuar, ose test. Ndalimi? E zgjidhin Universitetet

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi deklaroi për Euronews Albania se viti i ri akademik do të fillojë me prezencë fizike në auditorë, por vetëm...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Kandidat i PD-së për kryeqytetin? Gerti Bogdani: Jam gati po ma besuan, Tirana ka nevojë për ndryshim

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Gerti Bogdani u shpreh për Euronews Albania se nëse i besohet nga PD-ja kandidatura për kryetar të Bashkisë së...

Britanikët vlerësojnë Tiranën si qytetin më pak të kushtueshëm

Tirana rezulton se është qyteti Evropian më i lirë për të kaluar një pushim të shkurtër. Këtë e thotë Barometri 2021 i Postës Britanike...

Apeli i mjekes: 300 fëmijë talasemikë kanë nevojë për gjak

Dhuro gjak, shpëto jetë! Është thirrja që i bëhet çdokujt që është i shëndetshëm, megjithatë në qendrën e transfuzionit të gjakut prej kohësh karriget...

Kryeministri Rama premton “Korridorin Blu” edhe pa ndihmën e BE-së

Ndërtimi i “Korridorit Blu” është një premtim i pashkruar në programin qeverisës. Por, kryeministri Edi Rama është zotuar ta bëjë edhe nëse Bashkimi Evropian...

Nuk iu lejua pyetja në konferencën me Merkel, gazetari nga Kosova pyet ‘live’ kryeministrin Rama

Gazetari nga Kosova Enis Reçica tha në Euronews Albania se pas incidentit të djeshëm në konferencë do ta pyeste kryeministrin Rama se përse nuk...

Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi. Euronews Albania ka mësuar se që...

Shqipëria renditet e 72 mes 110 vendeve të botës për pastrim parash

Indeksi i Bazelit është një renditje e pavarur dhe mjet vlerësimi mbi rrezikun e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit. Shqipëria renditet e 72...

Analisti Shehu: Rajoni do te pësojë ndryshime, ka dy etni të mëdha, shqiptarët dhe serbët

Analisti Redi Shehu tha në “Now” me Erla Mëhillin se pas dy dekadave Ballkani Perëndimor do të jetë i ndarë në dy etni, shqiptarët dhe...

Andi Bushati: Merkel, varrmihëse diplomatike e “Open Balkan”

Analisti Andi Bushati shprehet se kancerlarja e Gjermanisë, Angela Merkel e ka varrosur në mënyrë diplomatike iniciativën “Open Balkan”. Sipas Bushatit, Merkel nuk e përmendi...

Gjinushi: Një grua Kryetare Kuvendi zbut klimën e tensionuar politike

I shkëputur tashmë nga politika, Skënder Gjinushin me parlamentin e lidh vetëm oborri i përbashkët me Akademinë e Shkencave. Ndërsa, muri ndarës i dy...

Berisha: Nëse PD më përjashton do të bëj gjithçka për ta rikthyer partinë

I pyetur nga Erla Mëhilli se si do të vepronte nëse PD do të vendoste për ta përjashtuar nga grupi parlamentar, Berisha deklaroi se...

Ura veneciane në Brataj tërheq turistët

Larg zhurmave të qytetit, natyrë dhe ajër i pastër. Shumë shqiptarë dhe të huaj kanë zgjedhur të vizitojnë këtë verë fshatin Brataj, ku ndodhet...

“Të kënaqur me mikpritjen, por nuk duam të rrimë gjatë”, dita e parë e afganëve në Tiranë

Nexhip Jasin ishte gazetar në Afganistan, por me ardhjen në pushtet të talebanëve ai rrezikonte jetën dhe për këtë arsye që prej mbrëmjes së...

“Si i shpëtova vdekjes”, refugjati afgan në Itali tregon sprovën e largimit nga vendi

Njerëz që shtypen, dëshpërim dhe radhë të gjata janë vetëm disa nga skenat e regjistruara mes civilëve të bllokuar jashtë aeroportit të Kabulit. Disa janë...

Pamje nga përplasja fizike e ndodhur dje në zonën turistike të Korçës

Një 68-vjeçar është plagosur në mes të ditës në nje hotel me turistë në Korçë Policia njoftoi se ngjarja ndodhi pas një sherri të nisur,...

‘Pfizer’ në dispozicion të më shumë qytetarëve, shkak afrimi i skadencës

Rritja e sasisë së furnizimit, kushtet specifike të ruajtjes dhe afati i shkurtër i skadencës, mendohet se janë disa nga arsyet që çuan Ministrinë...

Qytetarët të mëdyshur për strehimin e afganëve në QS

Afganët do të qëndrojnë përkohësisht në "Qytetin Studenti", pasi më 1 tetor konviktet do të jenë vetëm për studentët.  “Kjo është një vendqëndrim i tyre...

Arkitekti 77-vjeçar kthen në jetë ndërtesat e vjetra

Arkitekti 77-vjeçar, Bashkim Topçiu prej vitesh realizon makete të shtëpive të vjetra që nuk ekzistojnë më, me qellim ruajtjen e arkitekturës së vjetër dhe kujtimeve që vijnë...

Lëndë të rrezikshme në akullore, AKU asgjëson 36 tonë ‘Bounty’, ‘Snickers’ e ‘Twix’

36 tonë akullore ‘Bounty’, ‘Snickers’, dhe ‘Twix’ të hyra në Shqipëri së fundmi janë të rrezikshme për shëndetin. Sasia është importuar në periudhën mars-maj...

‘Open Balkan’ dështon që në nisje, marrëveshja për ndihmë në raste fatkeqësish natyrore nuk funksionon?

Situata e zjarreve në Shqipëri tregoi se marrëveshja e nënshkruar në Shkup para disa javësh në kuadër të nismës “Open Balkan” nuk ka funksionuar....

“Udhëtarët” mësojnë të krijojnë anije me vela në Vlorë

Argëtim e gjallëri, mikpritje me buzëqeshje të pandarë në fytyrë, det dhe laguna, kulturë e trashëgimi, janë pasqyra e atyre që kanë shijuar “Udhëtarët”...

“Udhëtarët” përshkojnë Shtegun e Cezarit dhe vizitojnë kishën e Marmiroit

Gjelbërimin, qetësinë, lartësinë malore, ajrin e freskët dhe kultura janë disa nga veçoritë që të ofron Llogaraja dhe Orikumi. Pikërisht këto vend zgjodhën të...

“Udhëtarët” vizitojnë Sarandën dhe ishullin e fundit të Shqipërisë

Saranda, një qytet i pasur në vlera të rralla të trashëgimisë kulturore e arkeologjike, gërshetuar me bukuritë e natyrës dhe të detit, është vendi...

“Udhëtarët” në Vunoin e historisë dhe Porto Palermon e artit

Bregdeti jon, veç brigjeve të bukura fsheh edhe elementë të tjerë tërheqës, fshatra piktoreskë, natyrë të pasur, rrënoja historike por edhe aktivitete artistike. Një...

Paskal Milo: “Historinë e shqiptarëve” nuk do ta shkruajë Skënder Gjinushi, por historianët

Roli i Skënder Gjinushit si kryetar i Akademisë së Shkencave është paragjykuar për shkak të përfshirjes së tij në politikë. Një paragjykim i tillë...

“Udhëtarët” eksplorojnë zonën e lumit të Vlorës

Pasi eksploruan historinë, kulturën dhe plazhet e Vlorës, “Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji sjellin në emisionin e radhës të veçantat nga rrethinat e...

Luiza Gega vrapon drejt “Tokio 2020” me sytë nga suksesi

Shqipëria do të përfaqësohet në Lojërat Olimpike me 9 sportistë, të cilët do të synojnë të bëjnë paraqitje sa më dinjitoze. Atletja Luiza Gega do...

KËNDVËSHTRIME Një këndvështrim në një botë ku të gjitha këndvështrimet kanë rëndësi

Ndryshimi demografik nuk është krizë. Është një mundësi.

Europa është në mesin e një tranzicioni demografik me pasoja që kanë ndikim të gjerë. Njerëzit kanë më pak fëmijë, jetojnë më gjatë dhe...

Europa duhet të ulë varësinë nga gazi rus

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Më në fund, Europa pranoi varësinë që ka nga gazi natyral rus ndërsa...

Presidenti amerikan Joe Biden lëshon ‘artilerinë e rëndë’ në rajon

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Në muajt e fundit shumëkush ka parë me interes një qasje të re...

Liberalët e Europës duhet të mësojnë nga lëvizja populiste

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Zgjedhjet e fundit, përfshi ato në Gjermani dhe Norvegji të muajit të kaluar,...

Cilat janë sfidat kryesore të qeverisë Rama 3?

ZGJEDHJET VENDORE NË KOSOVË