Pikepamje

Pikepamje

Ditmir Bushati: Liderët e BE duket ta kenë harruar vendimin e tyre të vitit 2003 në samitin e Selanikut

Në një intervistë me IBNA, Ish-Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati flet për marrëdhëniet Greqi-Shqipëri, hapjen e negociatave dhe zgjerimin e BE-së, ndryshimin e kufijve,...

Do të jetë e vështirë të mundet trashëgimia politike e Merkel në Ballkan

Gjatë vizitës së fundit të Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës në Berlin në verë  të 2018, kancelarja në ikje, Angela Merkel, pretendohet se iu...

Lajme shumë të mira për gjyshërit dhe vaksinat kundër COVID-19

Lazio, -91% incidenca e shtrimit në spital e mbi 80-vjeçarëve të vaksinuar me dy doza në një periudhe kohore prej 21 ditësh studimi nga...

Nëse pandemia nuk e bashkon dot lindjen dhe perëndimin e Europës, atëherë çfarë mundet?

Diplomacia e ndërlikuar e vaksinave në Europën qendrore është kthyer në edhe më thumbuese, teksa Republika Çeke dëboi 18 diplomatë rusë pas pretendimeve për...

Tirana, si shembulli që rrëzon pretendimet e opozitës dhe analistëve të saj

Përballë humbjes së qartë në zgjedhjet e fundit, opozita dhe analistët pranë saj kanë filluar të riprodhojnë fabulën tashmë të njohur të deformimit të...

Shqipëria fiton në 25 prill

Unë i jam mirënjohës qytetarëve dhe të gjithë strukturave të Partisë Demokratike që më zgjodhën deputet në Pogradec. Unë i jam mirënjohës përjetë dhe kurrë...

Politika e tiroideve

Fushata elektorale ka nisur dhe goja e politikës shqiptare po flet. Dy janë thirrjet kryesore që ulëret vazhdimisht në veshët e çdokujt. Opozita thotë...

Amerika dhe Shqipëria, nga armiq të papajtueshëm në partnerë strategjikë

Mendimet e shprehura në rubrikën Këndvështrime i përkasin vetëm autorit.  Administratat e njëpasnjëshme amerikane kanë ndjekur një politikë të pandryshueshme ndaj Shqipërisë. Vizioni i Amerikës...

Franca, miku më i mirë i Serbisë

Mendimet e shprehura në rubrikën Këndvështrime i përkasin vetëm autorit.  Më 1 shkurt, 2021, presidenti serb Aleksandër Vuçiç vizitoi Parisin për të zhvilluar biseda me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER