A rrezikon Shqipëria krizë ushqimore? Ahmetaj: Kemi mbi 1 muaj e gjysmë rezerva

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj përjashton çdo mundësi që Shqipëria të përballet me krizë ushqimore. Kjo tha z. Ahmetaj vjen për shkak se aktualisht vendi ka rezerva për më shumë se një muaj dhe nga ana tjetër importi i produkteve ushqimore vijon normalisht.

“Ne kemi mbi një muaj e gjysmë rezervë ushqimore nga të gjitha bisedat që kemi pasur me bizneset që bëjnë furnizime të ushqimeve. Furnizime nga jashtë dhe nga brenda vazhdojnë normalisht”, u shpreh ministri gjatë intervistës për Euronews Albania.

I pyetur nëse Shqipëria është e rrezikuar nga prishja e rendit kushtetuese, ministri tha se rendi kushtetues është i garantuar.

“Rendi kushtetues në Shqipëri është i garantuar. Kam parë pamje në supermarke në vende që i marrim si shemb të tmerrshme. Asgjë, jam krenar që jam shqiptar”, tha ai.

Z. Ahmetaj përjashtoi dhe mundësinë e rritjes së taksave, por nuk dha të njëjtën përgjigje për mundësinë e rritjes së çmimeve.

Rritje taksash jo, rritje çmimesh mund të ketë të fragmentuara ose të izoluara, sepse çmimi është reflektim i kërkesës dhe ofertës”, deklaroi ai.

Për mundësinë e zhvlerësimit të lekut, z. Ahmetaj u përgjigj se, nuk ka asnjë shenjë se një gjë e tillë do të ndodhi.

“Nuk po bëj profetin dhe të them nuk do të ketë, por unë mendoj me atë që shoh, që nuk do të kemi zhvlerësim të lekut”, tha ministri i Rindërtimit.

I pyetur nga gazetarja Ilva Tare se çfarë kishte parasysh Kryeministri kur foli për “skenarin e Turqisë”, z. Ahmetaj u përgjigj: Nuk ka skenar Turqie, Kryeministri është në kontakt me Presidentin Erdogan dhe dje ka pasur një diskutim të gjatë për ndihmën e mundshëm nga Turqia.”

Përveç Turqisë, ndihmë konkrete Shqipëria i ka kërkuar dhe Kinës. “Ministria e Shëndetësisë është në diskutime me institucione kineze që mund të kenë mundësi që të na ndihmojnë por nuk është aq e thjesht që të na vijnë menjëherë”, tha z. Ahmetaj.Etiketimet

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER