Bukureshti, qyteti ku mbahet festivali më i madh i muzikës klasike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Orkestra Filarmonike e Berlinit hap festivalin “George Enescu” në Bukuresht, një ndër festivalet më të mëdha të muzikës klasike në Evropën Lindore. Kompozitori, violinisti, pianisti dhe dirigjenti rumun cilësohet nga shumëkush si një ndër gjenitë më të mëdhenj muzikorë të shekullit XX. Ky festival u organizua për herë të parë në vitin 1958, 3 vjet pas ndarjes së tij nga jeta.

Etiketimet

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER