Të gjithë mblidhen në Gnaoua

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edicioni i 22-të i Festivalit të Muzikës Gnaoua në Marok paraqiti sërish muzikantët më të mirë gnaoua në mbarë vendin, duke nderuar traditën e tyre shekullore muzikore. Muzikantë nga mbarë bota u ftuan të interpretonin me gnaouat.

Mes figurave më të spikatura të edicionit të këtij viti është muzikantja indiane-britanike Sushila Rahman. Ajo është e njohur për interpretimet e saj energjike, të drejtpërdrejta, të bazuara në traditat e shenjta muzikore të Indisë dhe Pakistanit. Ajo interpretoi në festival me Malam Hamid Al-Kasuri, një ndër mjeshtrit kryesorë të gnaouas në Marok. Kantautorja 45 vjeçare jeton në Londër dhe është tepër e ndjeshme ndaj muzikës trans-rituale.

Etiketimet

Nadal heq dorë nga Wimbledon, tenisti spanjoll konfirmoi mos pjesëmarrjen edhe në Tokyo 2020

Tenisti spanjoll Rafael Nadal ka vendosur të mos marrë pjesë në turneun e Uimbelldon, që nis më 28 qershor në Londër si dhe në...

Filmi me metrazh të shkurtër nga Kosova, në garë për “Palmën e Artë”

Filmi me metrazh të shkurtër nga Kosova, i titulluar “Pa Vend” me regji të Samir Karahoda do të jetë në mesin e 10 filmave...

Bashkëveprimi ushtarak, vendet e NATO-s ndajnë së bashku infrastrukturën luftarake

Për t’iu përgjigjur nevojës së NATO-s për një integrim më të mirë të kapaciteteve ushtarake, ushtritë e Belgjikës dhe Luksemburgut kanë nisur të përdorin...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER