Beogradi kryeqyteti i kulturës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Beogradi është vend ku kulturat shkrihen tek njëra-tjetra. Kryeqyteti i Serbisë është ndër qytetet më të hershëm të Europës, me më shumë se 1.5 milion banorë. E kaluara dhe e ardhmja shkrihen në një rrjedhë të pabesueshme energjie. Serbia shtrihet përgjatë Danubit. Qyteti ishte në një udhëkryq tregtie që në kohët e hershme. Tani është i famshëm për efektin magjik te udhëtarët.

Vizitorët mund të kridhen thellë në të shkuarën, teksa vizitojnë fortesën e Beogradit,

në parkun Kalemegdan. Muret e para të fortifikuara u ngritën nga keltët, në shekullin e 3-të Para Krishtit në pikën ku takohen lumenjtë Sava dhe Danub. Më vonë u pushtua nga romakët.

Fortesa e qytetit u shkatërrua krejtësisht plot 44 herë.

Etiketimet

Gjermania mund 4-2 Portugalinë duke vënë seriozisht në diskutim pozitat e tyre në grup

Gjermania fitoi bindshëm 4-2 përballjen e dytë në Euro 2020 kundër Portugalisë të shtunën. Ndeshja e vlefshme për Grupin F nisi me një gol të...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i hidhëruar për humbjen e qenit të tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden njoftuan të hidhëruar humbjen e qenit të tyre pastor...

Surprizon Hungaria, ndal kampionët e botës

Hungaria bën surprizën e madhe në fazën e grupeve, duke marrë pikën e parë, ndaj kampionëve të botës, Francës. Gjelat hasën vështirësi ndaj një kundërshtari të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER