Një shkollë për të peshkuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për shumë breza, peshkimi ka qenë një aktivitet tregtar i respektueshëm dhe një mënyrë tradicionale jetese për shumë familje në komunitetin e ishullit Pelinki në jug të Finlandës. Por sot numri i peshkatarëve vendas ka rënë ndjeshëm. Kanë mbetur shumë pak. 

Një nga arsyet është se peshkimi ka pësuar rënie. Peshkatarët fajësojnë grabitqarët që sa vijnë e shumohen. Pelikanët dhe fokat shkatërrojnë rrjetat dhe tendat dhe mashtrojnë peshqit. Peshqit e mirë nuk janë të mjaftueshëm për të garantuar mbijetesën financiare të kompanive të vogla të peshkimit

Etiketimet

Gjermania mund 4-2 Portugalinë duke vënë seriozisht në diskutim pozitat e tyre në grup

Gjermania fitoi bindshëm 4-2 përballjen e dytë në Euro 2020 kundër Portugalisë të shtunën. Ndeshja e vlefshme për Grupin F nisi me një gol të...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i hidhëruar për humbjen e qenit të tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden njoftuan të hidhëruar humbjen e qenit të tyre pastor...

Surprizon Hungaria, ndal kampionët e botës

Hungaria bën surprizën e madhe në fazën e grupeve, duke marrë pikën e parë, ndaj kampionëve të botës, Francës. Gjelat hasën vështirësi ndaj një kundërshtari të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER