Zbardhimi i koraleve është vetëm një shembull sesi ngrohja e oqeanit po dëmton ekosistemet detare dhe komunitetet bregdetare në të gjithë botën.

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ishujt Seychelles njihen si parajsa e Tokës, por edhe këtu, po mblidhen retë e stuhisë. Ndërsa oqeani thith më shumë nxehtësi dhe CO2 nga atmosfera, nxehet dhe bëhet më acidik. Kjo shkakton zbardhimin dhe shkatërrimin e gumave të ndjeshme koralore. Rafaela Gameiro dhe Nora von Xylander udhëheqin projekte të restaurimit të koraleve me një OJQ (Organizata Jo Qeveritare) vendore.

Etiketimet

Gjermania mund 4-2 Portugalinë duke vënë seriozisht në diskutim pozitat e tyre në grup

Gjermania fitoi bindshëm 4-2 përballjen e dytë në Euro 2020 kundër Portugalisë të shtunën. Ndeshja e vlefshme për Grupin F nisi me një gol të...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i hidhëruar për humbjen e qenit të tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden njoftuan të hidhëruar humbjen e qenit të tyre pastor...

Surprizon Hungaria, ndal kampionët e botës

Hungaria bën surprizën e madhe në fazën e grupeve, duke marrë pikën e parë, ndaj kampionëve të botës, Francës. Gjelat hasën vështirësi ndaj një kundërshtari të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER