Në një rajon ku puna vetëm ishte normë, një projekt bashkëpunues tani ka zënë rrënjë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rajoni Basilikata në jug të Italisë është i pasur me tradita dhe njohuri, por ka luftuar për treg dhe eksport të mallrave të tij.

Për pasojë, ka lindur projekti i mbështetur nga BE, “Hartimi i Bazilikatës”, në të cilin kanë marrë pjesë edhe dy esnafët.

Në projekt morën pjesë njëqind firma nga tre sektorë: ushqim, modë dhe mobilie. Kushtoi rreth 1,260,000 euro, gjysma e të cilave erdhën nga fondet e Kohezionit Evropian.

Shtatë stilistë të huaj kaluan pak kohë këtu dhe të frymëzuar nga peizazhi, shpellat e lashta, të njohura si “Sassi”, ata ua dhanë skicat dhe përshtypjet të tyre të qytetit Matera shtatë firmave vendase, të cilët më pas i bashkuan në një koleksion mobiliesh.

Etiketimet

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER