Një teknikë inovative për të përshpejtuar jonet në mënyrë kompakte, një metodë më ekonomike sesa teknikat aktuale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në “Eli Beamlines”, një skuadër ndërkombëtare po drejton një projekt novator. Ka më shumë se 300 shkencëtarë dhe inxhinierë  dhe kostoja e këtij projekti evropian është vlerësuar mbi 270 milionë euro, shumica e financuar nga fondet e Zhvillimit të BE-së.

Është një nga tri shtyllat e hulumtimit evropian të laserit, ndërsa dy të tjerat janë në Rumani dhe Hungari.

Etiketimet

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER