Qyteti i dytë më i madh në Francë vazhdon të rritet dhe nevojat për energji shkojnë paralel me atë rritje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mesdheu është bërë edhe më i rëndësishëm për Marsejën. Qyteti i dytë më i madh në Francë vazhdon të rritet dhe nevojat për energji shkojnë paralel me atë rritje. Nevojat e reja që mund të kenë zgjidhje në burimet e ripërtërishme të energjisë, siç është deti.

Energjia e çliruar nga ndryshimi i temperaturës midis një sipërfaqeje me ujë deti dhe një sipërfaqeje me ujë të freskët përdoret për të ftohur ose për të ngrohur një lagje të tërë. Ky projekt, i quajtur “Massileo”, përfiton nga fondet evropiane, dhe ka zhvilluar teknologji që nuk ishin zbatuar kurrë më parë në këtë nivel.

Është një qark prej 2.7 hektarësh, i cili përfshin një hotel, apartamente dhe zyra tashmë të ndërtuara. Më shumë se 750 njerëz përfitojnë nga rrjeti i energjisë. Është ekologjikisht i qëndrueshëm dhe inteligjent sepse ndërtesat mund të transferojnë energji midis tyre. Të jetosh ose të punosh në një mjedis të tillë ushqen farën ekologjike.

Etiketimet

Bashkëveprimi ushtarak, vendet e NATO-s ndajnë së bashku infrastrukturën luftarake

Për t’iu përgjigjur nevojës së NATO-s për një integrim më të mirë të kapaciteteve ushtarake, ushtritë e Belgjikës dhe Luksemburgut kanë nisur të përdorin...

Në Francë hapen parqet dhe hiqet maska, në Austri ‘festë’ nga 1 korriku

Parku Disneyland në Paris rihapi dyert ditën e enjte pas thuajse 8 muaj mbyllje për shkak të pandemisë. Vizitorë të shumtë u mirëpritën me muzikë...

4 atraksionet që ja vlejnë të vizitohen gjatë qëndrimit tuaj në Pukë

Prej kohësh Puka është kthyer në një destinacion të preferuar nga vizitorët vendas por edhe ata të huaj që kërkojnë të shijojnë, natyrën, borën,...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER