A ka drejtime të caktuara nga duhet të shohim, për të kërkuar jashtëtokësorët?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jemi në Plimuth, në Anglinë Jugore, dhe në Normandi, në Francën Veriore. Për të parë si po përdoren satelitët, në mënyra të reja, novatore, për të kuptuar detin rreth vijave tona bregdetare. Dhe, e fillojmë me një shkencëtar sërfist.

Bob Bruin po vë i pari në zbatim një teknikë të re në oqeanografinë satelitore, duke rrëshqitur me sërf. Ideja e tij është ta përdorë pllakën për të matur temperaturën e sipërfaqes së detit, e më pas ta përdorë këtë informacion për të interpretuar më mirë të dhënat nga sateliti evropian “Rojtar 3”. Këto matje janë shumë të nevojshme.

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER