“Cila është ideja e madhe, kur bëhet fjalë për qytetet inteligjente, të qëndrueshëm në Lindjen e Mesme?”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndihma për gjetjen e zgjidhjeve inteligjente në shoqërinë moderne është pikërisht objektivi i takimit “Qytetet Arabe të Së Ardhmes”. Një numër në rritje analistësh besojnë se jo gjithçka lidhet me zbatimin e teknologjive të reja. Gjithçka fillon me njerëzit.

Sot, më shumë se gjysma e popullsisë botërore jeton nëpër qytete. Kjo shifër pritet të rritet në thuajse 2/3 deri në vitin 2050, sipas “Mekinzi”-t. Me rritjen e popullsisë, rritet edhe kërkesa për ushqim e ujë të pastër, transport publik e privat, dhe kujdes shëndetësor. Gjithë kjo cenon cilësinë e jetës së njerëzve.

Këtu hyjnë në lojë qytetet inteligjente. Ashtu si telefonat inteligjentë ua kanë lehtësuar jetën njerëzve, po kështu mund të bëjnë edhe sistemet digjitale më efikase për përdorim publik. Këtë vit raporti i “Mekinzi”-t për qytetet inteligjente, që rendit 50 vende për nivelin e teknologjisë së përparuar tek ta, e renditi Abu Dabin në krye të listës për rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut.

Etiketimet

Buffon rikthehet te Parma, ish portieri i Juventusit ka nënshkruar kontratë me klubin Emilian

Gianluigi Buffon rikthehet te klubi italian i Parmës pas 20 vitesh. Klubi Emilian, që do garojë në Serinë B sezonin e ardhshëm, ka zyrtarizuar...

Nadal heq dorë nga Wimbledon, tenisti spanjoll konfirmoi mos pjesëmarrjen edhe në Tokyo 2020

Tenisti spanjoll Rafael Nadal ka vendosur të mos marrë pjesë në turneun e Uimbelldon, që nis më 28 qershor në Londër si dhe në...

Filmi me metrazh të shkurtër nga Kosova, në garë për “Palmën e Artë”

Filmi me metrazh të shkurtër nga Kosova, i titulluar “Pa Vend” me regji të Samir Karahoda do të jetë në mesin e 10 filmave...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER