Energjia që ripërtërihet do ketë rritjen më të madhe, por kjo nuk do të thotë që do të zëvendësojë hidrokarburet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspozita dhe Konferenca Ndërkombëtare e Naftës në Abu Dabi ka ardhur në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Me këtë rast erdhën mijëra njerëz. Mes tyre kishte edhe drejtues të përgjithshëm e ministra të naftës, që shkëmbyen ide mbi mënyrën si mund të sigurohet një e ardhme e ndritur për sektorin e energjisë.

Në atë që është një ndër rëniet më të mëdha të çmimit të naftës, që nga viti 2013, prodhimi i naftës bruto është ulur me rreth 20% që nga fillimi i Tetorit. Faktorët që ndikuan përfshinin furnizimin me tepricë, dhe shqetësimet në rritje për rënien e ekonomisë botërore. Rënia e kërkesës përbën një tjetër shqetësim. Të paktën në Kinë, që është importues i dytë më i madh i naftës në botë, dhe konsumatori i dytë më i madh.

Duke hedhur shikimin përpara, drejt vitit 2019, disa komentues të tregut nuk presin një rritje të ndjeshme të çmimeve, në krahasim me një vit më parë.

Etiketimet

Bashkëveprimi ushtarak, vendet e NATO-s ndajnë së bashku infrastrukturën luftarake

Për t’iu përgjigjur nevojës së NATO-s për një integrim më të mirë të kapaciteteve ushtarake, ushtritë e Belgjikës dhe Luksemburgut kanë nisur të përdorin...

Në Francë hapen parqet dhe hiqet maska, në Austri ‘festë’ nga 1 korriku

Parku Disneyland në Paris rihapi dyert ditën e enjte pas thuajse 8 muaj mbyllje për shkak të pandemisë. Vizitorë të shumtë u mirëpritën me muzikë...

4 atraksionet që ja vlejnë të vizitohen gjatë qëndrimit tuaj në Pukë

Prej kohësh Puka është kthyer në një destinacion të preferuar nga vizitorët vendas por edhe ata të huaj që kërkojnë të shijojnë, natyrën, borën,...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER