Profesori i së drejtës ndërkombëtare Gentian Zyberi: Specialja s’e pengon Kosovën të hetojë krimet e luftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Hetimi dhe gjykimi i Gjykatës Speciale nuk e ndalon shtetin e Kosovës të bëjë hetimin dhe të gjykojë krimet e luftës, u shpreh Gentian Zyberi, profesor i të drejtës Ndërkombëtare dhe të Drejtave të Njeriut në Universitetin e Oslos, për emisionin ‘Me pak Fjalë’, në Euronews Albania, të enjten.


“Autoritetet e shtetit të Kosovës duhet të tregojnë kujdes me viktimat e luftës dhe krimet kundër njerëzimit. Pra ka një proces që duhet të zhvillohet paralel me hetimet dhe gjykimet e Gjykatës Speciale”, tha Zyberi në diskutimin mbi ligjshmërinë e gjykatës speciale për të gjykuar krimet e luftës në Kosovë.

Ai tha se “të akuzuarit duhet të kenë mbrojtjen ligjore të duhur”.

Zyberi shprehu bindjen se do të ketë presion politik ndaj gjykatës për vendimet që do të japë:

“Kuptohet që presion politik do të ketë nga shumë aktorë të ndryshëm që kanë interes për këto procedura ligjore. Si do që të jetë rezultati ajo do të ketë Kritika nga aktorë të ndryshme”.

 

Lexoni gjithashtu:

Përse Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së kundërshton hetimet e prokurorisë së Hagës?


Etiketimet

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...


TË FUNDIT

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...

Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt. Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER