Urban Story/ Papastefani: Mungojnë artizanët te Pazari i Ri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot pazari i ri ka marrë një fytyrë mjaft moderne njëkohësisht, por dhe fatmirësisht është rikthyer në identitet.

“Për fat në këtë pjesë koha ka ndaluar dhe ne mund të bëjmë një narrativë të viteve të para, pas shpalljes së Tiranës kryeqytet arrijmë të flasim për vitet ‘20, arrijmë të flasim për vitet ‘30, ‘40 kur u bë sheshi dhe u konsolidua urbanistikisht”, thotë Papastefani.

Është pikërisht pazari i ri, ndoshta hapësira më domethënëse dhe që tregon shumë për gjithë historinë e Tiranës kryeqytet.

“Një turist arrin ta lexojë narrativën dhe historinë e qytetit gjatë dekadave të para. Sheh dinamizmin e pazarit, sheh si funksionon dinamika, aktivitetet e ndryshme në kompleksin e pazarit dhe sheh atë pozitivitetin e shqiptarëve”,- tregon Andi Papastefani.

Artizanalja është një zanat që nuk ka hapësirën e duhur në Pazar sipas Papastefanit. Ndaj sipas tij duhet një artizan, që sheh qeleshe, qilim ose poçe balte.

Pazari i Ri deri më sot është restauruar katër herë që nga themelimi, por fatmirësisht është ruajtur origjinaliteti i tij. Pjesa më e madhe prej jush e kanë frekuentuar pazarin, por sot ju treguam pak nga e kaluara për ta njohur më mirë atë.

Etiketimet

Ramos i jep lamtumirën Realit, ish-kapiteni i “Blaugranëve” përlotet gjatë fjalimit të lamtumirës

Sergio Ramos nuk arriti t'i përmbante lotët teksa i dha lamtumirën klubit të Real Madridit, pas 16 sezonesh të shpenzuar në “Santiago Bernabeu”, duke...

Buffon rikthehet te Parma, ish portieri i Juventusit ka nënshkruar kontratë me klubin Emilian

Gianluigi Buffon rikthehet te klubi italian i Parmës pas 20 vitesh. Klubi Emilian, që do garojë në Serinë B sezonin e ardhshëm, ka zyrtarizuar...

Nadal heq dorë nga Wimbledon, tenisti spanjoll konfirmoi mos pjesëmarrjen edhe në Tokyo 2020

Tenisti spanjoll Rafael Nadal ka vendosur të mos marrë pjesë në turneun e Uimbelldon, që nis më 28 qershor në Londër si dhe në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER