Moti, pritet përmirësim i kushteve atmosferike në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ditët në vijim pritet që intensiteti i reshjeve të shiut të pakësohen dhe të kthehen në formën e reshjeve lokale, ndërkohë që Shqipëria mund të preket edhe nga i ftohti që vjen nga veriu i Evropës.

Meteorologu i MeteoAlb Hakil Osmani tha për Euronews Albania se ditët në vijim kushtet atmosferike do të përmirësohen duke i dhënë lehtësi edhe situatës së përmbytjeve që ka përfshirë vendin.

Gazetarja e Euronews Albania, Esmeralda Mulaj e pyeti ekspertin e meteorologjisë për stuhinë “Filomena” në Spanjë dhe nëse është e mundur që prej saj të preket edhe Shqipëria.

Osmani tha se pritshmëritë janë që territori Shqiptar të përfshihet nga masa të ftohta që vijnë nga pjesa veriore të kontinentit duke bërë që zonat malore të shkojnë deri në -10 gradë celsius dhe zonat e ulëta deri në zero gradë.

Për shkak të lagështisë priten reshje dëbore edhe në zonat e ultësirës perëndimore.

Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë gjithashtu nën kushte të paqëndrueshme atmosferike këtë fillim-jave. Ashtu si në Shqipëri në vijim të javës priten ulje të temperaturave edhe në këto dy shtete.

Lexoni gjithashtu:

Përmbytjet në Shkodër, Voltana Ademi: Situata është përkeqësuar, mbi 1700 hektarë tokë nën ujë

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER