”800 mijë të vaksinuar”, mjeku Rezart Sulçe: Në javët në vijim Italia do preket nga vala e tretë e infektimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku shqiptar në Itali, zoti Rezart Sulçe u shpreh në Euronews Albania se ky shtet në javët në vijim do të preket nga vala e tretë e infektimit.

“Ka një përmirësim të lehtë të situatës. Ka një numër të personave të infektuar javët e fundit dhe rënie numrit të personave të shtruar në spitale, në terapi intensive. Numri i vdekjeve vijon të jetë i lartë. Mendohet që në javët që do të vijnë do të jetë vala e tretë e infektimit, një vazhdim i valës së dytë”, tha ai. 

Mjeku Sulçe nënvizoi se deri më tani në Itali janë bërë 800 mijë vaksina dhe se procesi po vijon normalisht.

“Në Itali deri më tani janë bërë 800 mijë vaksina, janë vaksinuar rreth 400 mijë persona të personelit mjekësor”, tha ai.

Mjeku sqaroi më tej se edhe për personat që kanë kaluar COVID, rekomandohet që të bëjnë vaksinën anti-COVID.

“Rekomandohet që edhe personat që kanë kaluar COVID ta bëjnë injektimin. Rastet e riinfektimit janë shumë të pakta brenda 3 muajsh, pra mund të presin dhe pas tre muajsh ta bëjnë”, tha ai.  

Lexoni gjithashtu:

Vendet e BE zgjasin masat kufizuese, Italia në gjendje emergjence deri më 30 prill
Etiketimet

Kryeministri i Kosovës viziton familjet që humbën të dashurit në aksidentin e Kroacisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime dy familje në Deçan dhe Junik që humbën të afërmit e tyre në aksidentin tragjik të...

5 vatra zjarri në të gjithë vendin, më kritiket në Karaburun dhe Kurbin

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) thotë se janë duke u përballur me flakët në 5 vatra zjarri, ku më kritiket ngelen ato të...

U kualifikua në finalen e Lojërave Olimpike, Luiza Gega: Doja të kisha një kujtim të bukur

Atletja shqiptare, Luiza Gega arriti që të kualifikohej në finalen e atletikës për 3000 metrave me pengesa në Lojërat Olimpike që po zhvillon në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER