Balkan Talks

Analizë politike, konflikte rajonale, anëtarësimi në BE, negociata, liritë fetare, grupe etnike e shumë të tjera analizohen nëpërmjet intervistave me aktorët më të rëndësishëm të rajonit, në Balkan Talks. Nga Franko Egro, çdo të martë dhe të premte, ora 18:30.

Balkan Talks

Ish-kryenegociatorja e Kosovës: Kurti duhet të kishte kërkuar njohjen në këtë fazë të dialogut

Rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi ka sjellë reagime të shumta. Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë nga viti 2011 deri në vitin 2017 gjatë...

“Marrëveshja e Asociacionit s’ka kompetenca ekzekutive”, Edita Tahiri: Kurti e bëri kauzë për të fituar zgjedhjet

Një pikë kyçe në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë ka qenë marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë. Ish-kryenegociatorja në dialogun Kosovë-Serbi,...

Anton Berisha për procesin e dialogut: Kosova duhet të jetë në të njëjtën linjë me aleatët strategjikë

Ish-zv.ministri i Jashtëm i Kosovës, Anton Berisha gjatë një interviste për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania u shpreh se Kosova duhet të jetë...

Ministri Osmani për bashkëpunimin rajonal: Parakusht dhe test për integrimin në BE

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut u shpreh në Balkan Talks se bashkëpunimi rajonal është parakusht dhe një test për integrimin në BE. “Bashkëpunimi...

Bujar Osmani: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut s’duhet të ndahen në rrugën e çeljes së negociatave

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani u shpreh gjatë intervistës në emisionin Balkan Talks në Euronews Albania, se Shqipëria dhe Maqedonia...

Çelja e negociatave, Zoran Zaev: Pres që BE ta mbajë premtimin

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në një intervistë me gazetarin Franko Egro, për Balkan Talks në Euronews Albania tha se...

Zaev komenton shqetësimin e shqiptarëve në RMV mbi sistemin e drejtësisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev thotë se shmangia dhe ngadalësimi i proceseve nga BE, krijon hapësirë për “non-paper” e strategji, të cilat...

Kryeministri Zaev: Do zhgënjehesha nëse BE nuk hap dritën jeshile për RMV dhe Shqipërinë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u shpreh për Balkan Talks në Euronews Albania se do zhgënjehej, nëse BE nuk do t’i japë...

Xhavit Haliti për dialogun: Serbia do dështimin e bisedimeve

Anëtari i kryesisë së PDK-së dhe deputeti në parlamentin e Kosovës, Xhavit Haliti u shpreh gjatë intervistës në Balkan Talks në Euronews Albania se...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER