Cult

Merrni videot më të fundit, fotografitë dhe lajmet e fundit mbi stilin e jetesës që përfshijnë muzikë, kulturën pop, shfaqje, artet, argëtim, ekspozita, ngjarje, koncerte, modë, nga Evropa dhe pjesa tjetër e botës, të gjitha në formatin e videos.

Cult

Dubai, Milano i ri

Industria e modës në Emiratet e Bashkuara Arabe vlen rreth 15 miliard Euro. Aktivitete të tilla si Java Arabe e Modës në Dubai po...

Bukureshti, qyteti ku mbahet festivali më i madh i muzikës klasike

Orkestra Filarmonike e Berlinit hap festivalin "George Enescu" në Bukuresht, një ndër festivalet më të mëdha të muzikës klasike në Evropën Lindore. Kompozitori, violinisti,...

“Psiko-magjia, një art për t’u shëruar”

"Psiko-magjia, një art për t’u shëruar" është dokumentari më i fundit i Alehandro Jodorovoskit. Artisti shumë-planesh ka realizuar një metodë të ndryshme shërimi përmes...

Të gjithë mblidhen në Gnaoua

Edicioni i 22-të i Festivalit të Muzikës Gnaoua në Marok paraqiti sërish muzikantët më të mirë gnaoua në mbarë vendin, duke nderuar traditën e...

Peter Hook: “Mendoj se Ian Curtis do të ishte shumë krenar”

Një ndër albumet më të famshëm në historinë e muzikës po mbush 40 vjeç. "Kënaqësi të Panjohura" i "Joy Division" (Divizioni e Haresë) ishte...

Heronjtë mbërrijnë në Dubai

"Hakmarrësit-Fundi i Lojës" pritet të jetë ngjarja më e madhe kinematografike e vitit 2019. Kjo gjë ilustron fuqinë joshëse të kulturës pop dhe heronjve vizatimorë. Konventa...

Vizatimet e papublikuara të Malena Pular shfaqen në “Kshira”

Teksa tradita e Portugalisë për ndeshjet me demat nxit debate të zjarrta në vend ekspozita "Karikaturat Kshira" paraqiti një sërë vizatimesh të papublikuara të...

Karikatura në ekspozitë

Ato mund të na bëjnë të mendojmë, të buzëqeshim, të qeshim, mbase edhe të qajmë. Po flasim për vizatimet e ekspozuara në "Karikaturat e...

Flamengo dhe balet klasik

Qyteti rus i Soçit e nderon kulturën në tërë format e saj gjatë Festivalit të Artit në dimër. Ai përfshin muzikë, teatër, opera dhe...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER