“Qeveria e Malit të Zi është në dorë të Dritan Abazoviç”, thotë politikani shqiptar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mali i Zi ndodhet në një krizë të thellë politike pasi shumica qeverisëse nuk po arrin të funksionojë.

Për të për fituar nga kjo situatë opozita ka iniciuar një mocion mosbesimi në Parlament.

Nikollë Camaj, kreu i Lidhjes Demokratike të Shqiptarëve në Malin e Zi thotë se 40 deputetë të opozitës kanë bërë një kërkesë të tillë.

“Nuk i duhej dhënë hapësirë liderëve me pikëpamje ruse dhe serbe”, tha Camaj.

Partia që mund të përmbysë balancat është ajo e Dritan Abazoviç që ende nuk është ka deklaruar se cili do të jetë qëndrimi i tij. Sipas Camajt, partia e tij ka mos përputhje me shumicën qeverisëse.

“Nuk është deklaruar taksavisht se çfarë do të bëjë. Por ka thënë se nuk do të bëjë kompromis me orientimin pro perëndimor dhe njohjen e Kosovës” tha Camaj.

Sipas tij në Malin e Zi pati ndryshime, por këto ndryshime po rezultojnë zhgënjyese.

Camaj theksoi se me shqetësim vërehet ndikimi i Rusisë, Serbisë dhe sidomos Kishës Ortodokse.

Ai nënvizoi se situata nuk është e mirë pasi nga një anë nuk kërkojnë që të rikthehen ata që kanë qeverisës për 30 vjet që në emër të patriozimit kanë plaçkitur gjithçka nga ana tjetër nuk pajtohen me atë që e quan “klerofashizëm”.

Parlamenti i Malit të Zi ka 81 anëtarë dhe shumica qeverisëse do ta ketë të vështirë të marrë vetëbesim.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...


TË FUNDIT

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER