Deputeti shqiptar në Malin e Zi thotë se ‘vendi ka nevojë për një qeveri të re’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kreu i Partisë Demokratike shqiptare në Malin e Zi, Fatmir Gjeka, thotë se Mali i Zi do të ketë një qeveri të re proevropiane pasi e shikon të pamundur vazhdimin e koalicionit aktual.

Fatmir Gjeka, deputet në Malin e Zi shprehet se aleatët e koalicionit qeverisës kanë dallime të mëdha dhe kjo e bën të pamundur jetëgjatësinë e mazhorancës.

Deputeti shqiptar tha se përpjekjet për të bërë një qeveri të re nuk do të funksionojë dhe zgjidha do të ishte “zgjedhje të reja ose krijimi i një qeveri kalimtare”.

“Mendoj se vendi duhet të shkojë në zgjedhje ose të krijoi një qeveri kalimtare deri në organizimin e zgjedhjeve të reja”, tha Gjeka.

Sipas tij qeveri në Malin e Zi duhet të drejtohet nga forca pro evropiane.

Sipas tij Dritan Abazoviç, si një parti proevropiane dhe pjesë e partive Të Gjelbra në Evropë duhet të bëjë diferencën për rrëzimin e qeverisë aktuale në Malin e Zi.

Ngërçi politik tha ai pritet të zgjidhet deri në fund të këtij viti ose në fillim të 2022.

40 deputetë të parlamentit të Mali të Zi me 81 anëtarë kanë depozituar një mocion mosbesimi.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...


TË FUNDIT

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER