‘BE e paaftë të menaxhojë dialogun Kosovë-Serbi”, thotë ish-ministri Selimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Selim Selimi shprehet për “Balkan Talks” se Bashkimi Evropian është i paaftë të menaxhojë dialogun Kosovë-Serbi.

Sipas tij është i domosdoshëm angazhimi direkt i SHBA-së dhe i kancelarëve kryesorë evropiane siç janë Berlini, Parisi dhe Londra.

Selimi thotë se SHBA ka ndryshuar qasje për dialogun pasi e sheh këtë proces si zhvillim gjeopolitik dhe kjo i dëshmohet tha ai nga sansionet e fundit për grupet në veri të Kosovës.

Ish-ministri i Drejtësisë bën thirrje që dialogu brenda në Kosovë të shihet si ccështje kombëtare dhe të synohet arritje sa më shpejt e një marrëveshje për njohje reciproke.

“Dialogu për të fituar kohë për politikë të brendshme i shërben vetëm Serbisë”, tha ai duke shtuar se Kosova duhet të tregohet më agresive dhe të mos e trajtojë këtë si çështje të dorës së dytë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mercedesi i rrallë i 1955 shitet në ankand me çmim rekord

Një Mercedes jashtëzakonisht i rrallë ka thyer rekordin botëror duke u bërë makina më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ndonjë ankand, sipas...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...


TË FUNDIT

Mercedesi i rrallë i 1955 shitet në ankand me çmim rekord

Një Mercedes jashtëzakonisht i rrallë ka thyer rekordin botëror duke u bërë makina më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ndonjë ankand, sipas...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER